Aljaška a Havaj

Destinácia: USA » Aljaška » Anchorage

xxxxx
Aljaška a Havaj
Aljaška a Havaj Aljaška a Havaj Aljaška a Havaj
Aljaška a Havaj Aljaška a Havaj Aljaška a Havaj






















Termín: od 14.6.2025 do 26.6.2025 - 13/12 dní/nocí Kód zájazdu: 1333892
letecká
Doprava: letecká
Strava: raňajky
Kód termínu: 84630313
Cena od: 5 058,00 €
+ príplatky od: 915,00 €

Typ dovolenky: Poznávacie zájazdy, Exotické zájazdy, Pobytovo-poznávacie


Popis zájazdu:

Popis zajazdu:
Zdanlivo nelogická kombinácia, ktorá sa ale dokonale dopĺňa. Zažite to najkrajšie z Aljašky: plavba po morských zálivoch národného parku Kenai s ľadovcami a veľrybami, zahliadnite najvyššiu horu severnej Ameriky - Denali a oddýchnite si v dokonalom raji na Havaji.

1. deň:
Odlet z Európy, prílet do ANCHORAGE, hlavného mesta všetkých outdoorových nadšencov a najväčšie mesto krajiny, ktoré leží v tieni ľadovcov a zasnežených hôr. Preto sa o ňom aj hovorí, že je to mesto najbližšie k Aljaške. Skutočné mesto divočiny a zároveň hlavná letecká križovatka krajiny. Pristaneme na letisku, ktorého súčasťou je najväčšie letisko pre hydroplány. Sadneme do nášho auta a odvezieme sa do hotela. Ubytujeme sa a začneme s aklimatizáciou. Od najstaršieho zachovalého domu Oscara Andersona, cez Resolution park so sochou kapitána Cooka po železničnú stanicu. Neďaleko stanice je most cez riečku Ship Creek, kde si môžete požičať rybárske náčinie a skúsiť uloviť lososa (v závislosti od obdobia a prílivu). Na križovatke 4.avenue a D.ulice nájdete sochu psa, ktorá označuje miesto štartu najznámejšieho preteku psích záprahov – Iditarod. Na stenách budov je po celom meste množstvo nástenných malieb, populárne sú veľryby na obchodnom dome J.C.Penney pri Town Square Park. Prejdeme sa Downtownom, podľa chuti si môžeme dať večeru v Hard Rock Café, alebo v inej reštaurácií.

2. deň:
Dnes nás čaká prehliadka Anchorage, čo sme nestihli v prvý deň po prílete. Či už to bude iba prechádzka centrom mesta, kde sa nachádza aj Anchorage musem, ktoré má úžasnú zbierku umenia a predmetov dennej potreby pôvodných obyvateľov všetkých častí Aljašky. Je veľmi moderne zrekonštruované a aj krátka návšteva Vám dá veľa. Poobedie môžete stráviť návštevou miestnej ZOO, ktorá bola založená ako záchranná stanica pre zranené a osirelé aljašské zvieratá. Zo začiatku to boli iba stajne miestneho obchodníka, ktorý v roku 1966 vyhral v rozhlasovej súťaži slona. Mal na výber 3000 US dolárov, alebo mláďa slona. Rozhlasovú stanicu zaskočil a vybral si tohto chobotnáča. Annabelle tu žila do roku 1997. Ak ste aktívnejší, požičajte si bicykle a prevezte sa až po Kincaid park, kde sa nachádza bežkárske športové stredisko. Cestou máte možnosť stretnúť divé zvieratá, treba sa mať na pozore. Aj deň v Anchorage dokážete stráviť pobytom v prírode.

3. deň:
Pokračujeme do pobrežného mesta SEWARD, obklopeného zaľadnenými horami a hlbokými fjordmi. Po diaľnici sa dostaneme na cestu, ktorá vedie na juh od Anchorage. Pozdĺž zálivu s názvom Turnagain Arm sa dostaneme na jeho koniec. Z vyhliadok na záliv býva občas vidieť bieluhy, zaujímavý druh veľrýb. Na mieste, kde záliv ustupuje riekam stekajúcim z hôr hľadajte symbol USA, orliaka bielohlavého. Chodí sem loviť ryby podobne ako aj miestni obyvatelia. Pri dedine Portage sa nachádza záchranná stanica pre divú zver. Tie, ktoré je možné opäť vypustiť tu nachádzajú prechodný domov, sú tu ale aj zvieratá, ktoré už do voľnej prírody nie je možné vypustiť. Môžete tu tak vidieť zvieratá, ktoré inak v divočine ťažko uvidíte. Či už sú to pižmone, bizóny lesné – menšie príbuzné ich prériových príbuzných z plání južnej Kanady a USA. Tu sa naučíte rozoznávať medveďa grizly od baribala, čo je pre miestnych ľudí žijúcich v divočine veľmi dôležité. Pokračujeme smerom do Sewardu a prechádzame údoliami s nádhernými výhľadmi. Vstupujeme do národného parku Kenai. Pár kilometrov pred mestom je zachádzka k ľahko dostupnému ľadovcu Exit. Prejdeme sa na niektorú z vyhliadok podľa možností a schopností skupiny. Ľadovec Exit je jedným z najľahšie dostupných ľadovcov vôbec a na vyhliadky vedú jednoduché turistické chodníky.

4. deň:
Dnešný deň je venovaný hlavnej fakultatívnej aktivite (nájdete v doplnkových službách) a tou je plavba po národnom parku KENAI. Doteraz si ju objednali všetci naši klienti a všetci sa vrátili nadšení. Loď vyráža ráno z prístavu v Sewarde a plaví sa zálivom Resurrection Bay. Už tu budeme hľadať vydry morské (kalany) a sviňuchy bieloplutvé (dalls porpoise) a sviňuchy obyčajné (harbour porpoise), ktoré často sprevádzajú lode po ceste. Na skalách a na pobreží budeme hľadať tulene obyčajné a uškatce stellerove (lachtany). Tu si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi týmito dvomi skupinami zvierat. Na otvorenom mori oboplávame skaly oddeľujúce záliv Aialik, v ktorom sa nachádzajú konce dvoch ľadovcov. K jednému z nich sa loď priblíži a budeme chvíľu čakať, či budeme mať šťastie a podarí sa nám natočiť ako sa kus ľadovca utrhne a s hukotom zrúti do zálivu. Práve tu je možné vidieť „neohrabané“ alky – mníšiky vlasaté (papuchalky), kedysi známe ako lundy a norce (alky) tenkozobé. Vrátime sa na otvorené more a vydáme sa na cestu späť. Hory s ľadovcami, padajúce do more tvoria dokonalú kulisu. Budeme mať šťastie na veľryby? Na leto sa sem chodia nakŕmiť viaceré druhy veľrýb. Najčastejšie stretávame vráskavca dlhoplutvého (keporkak) a šedého (plejtvák šedý). Vráskavce dlhoplutvé sú známe svojimi výskokmi a my len budeme dúfať, že sa nám tento moment podarí zachytiť. V tejto oblasti sa často objavujú aj kosatky dravé. Niekoľko členné rodiny tu lovia ryby, uškatce a tulene. Uvidíme, čo nám dnes príroda ponúkne, v každom prípade bude táto plavba jedna z tých, na ktoré sa nezabúda. Tí, čo nepôjdu na plavbu budú mať individuálny a oddychový program.
Po návrate do Sewardu máme ešte stále čas na nejakú aktivitu. Môžeme sa len tak prejsť po nábreží, dať si chutnú večeru, alebo ísť pozrieť do miestneho akvária. Slúži aj ako záchranná stanica morských živočíchov a tu sa pozrieme zblízka na mníšiky, tulene a  ďalších obyvateľov miestnej prírody. Alebo sa odvezieme až takmer na koniec cesty na Miller´s Landing. Tu je miesto, kde spracúvajú čerstvé úlovky a ak budeme mať šťastie, uvidíme aj  päťdesiat kilového lososa. Pre tých aktívnejších je možnosť sa ísť v letných mesiacoch kajakovať po zálive pri „polnočnom slnku“. Sme dostatočne na severe, aby tu slnko takmer nezapadlo a o 11 večer je tu ako na sklonku bieleho dňa.

5. deň:
Vraciame sa späť do Anchorage rovnakou cestou. Po tom, ako sme vnímali krajinu z lode, sa nám aj táto cesta bude javiť inak. Okolo najväčšieho aljašského mesta len prejdeme a vzdáme sa na východ. Obchádzame pohorie Chugach a po ceste č.1 mierime viac do vnútrozemia. Čas na obed nám vyjde pravdepodobne v mestečku Palmer. Za mestom už stratíme akýkoľvek kontakt s morom a vstupujeme do aljašského vnútrozemskej divočiny. Popri ceste hľadáme čokoľvek, čo sa pohne. Od majestátnych losov, ktorý často stoja po chrbát v jazierkach, bobry, ktoré si tu stavajú svoje hrádze, cez rosomáky hľadajúce zvyšky na krajnici cesty až po medvede. Aglomerácia mesta ustupuje a divočina sa približuje. Tabule popri ceste informujú, koľko divých zvierat bolo od začiatku roka zrazených na cestách. Aljaška je plná zveri a treba sa mať na pozore. Cestou si môžeme na niektorom z parkovísk dopriať výborné espresso alebo capuccino. Jednoducho vyzerajúce „búdy“ ponúkajú top kvalitu. Po cca 200 kilometroch by sa nám za dobrého počasia mohol otvoriť prvý pohľad na Denali, najvyššiu horu severnej Ameriky. Prichádzame na okraj národného parku, kde prenocujeme, aby sme ráno mohli vstúpiť na jeho územie. Relatívne úzke údolia sa otvoria a naskytne sa nám pohľad na nedozernú krajinu. Tu hľadajte migrujúce soby. Cez širokánske údolia a pomedzi nebotyčné hory až do nášho ubytovania na okraji národného parku.

6. deň:
V reči pôvodných obyvateľov DENALI znamená VEĽKÝ. Dáme im v každom zmysle tohto slova za pravdu. Autobus s miestnym sprievodcom nás vyzdvihne skoro ráno a zavezie dovnútra tohto obrovského národného parku. Vlastným autom sa sem dostať nedá. Práve tu je najväčšia šanca na to, že uvidíte svojho prvého a vzápätí aj druhého či tretieho grizlyho v živote. Hľadajte aj ďalších obyvateľov. Často vidíme vlky, losy, soby a horské ovce aljašské, podobné našim muflónom. Pri dobrom počasí sa nám v celej svojej nádhere ukáže zasnežený masív Denali/Mount McKinley a na ten pohľad v živote nezabudnete. Celá táto aktivita trvá pol dňa a po návrate si už len dáme obed, aby sme pri dobrom jedle spracovali tento zážitok. Pozdĺž hranice národného parku odchádzame ďalej na severovýchod. Na okraji parku je ešte stále veľká šanca vidieť divú zver ako soby a medvede. Treba mať oči na stopkách. Opúšťame túto nespútanú divočinu až sa dostaneme do Fairbanks, mesta uprostred Aljašky...

7. deň:
Z Fairbanksu odletíme  na letisko Teda Stevensa, ktorý je súdený za korupciu. Absolvujeme TSA kontrolu a preletíme na Havaj. Nasledujúcich 5 nocí môžete stráviť v letovisku podľa Vášho výberu na luxusnom dovolenkovom ostrove Oahu na Havajských ostrovoch. Hotel Marriott Waikiki Beach Hotel z našej obľúbenej siete Marriott. Necelých 16 minút od letiska, oproti najslávnejšej pláži na Oahu, Waikiki Beach. Verejná pláž je dostupná hneď cez cestu. Centrum Honolulu a nákupy sú 15 minút peši. Marriott má štandardne vysokú kvalitu a patrí medzi najlepšie sieťové hotely na svete. Izby sú kompletne vybavené klimatizáciou, wc, fénom, kúpeľňou, kávovarom, chladničkou, trezorom a balkónom. Hotel je v postavený v klasickom americkom štýle a skladá sa z dvoch výškových budov. Čakajú Vás dva bazény, reštaurácie a obchody. V cene nie je žiadna strava a stravovať sa môžete priamo v hoteli alebo jeho blízkom okolí. Na výber sú všetky kuchyne sveta. Hotel je určený stredne náročným klientom, ktorí majú radi rušné pláže, večerný ruch, nákupy. Nie je vhodný pre ľudí, ktorí hľadajú pokojnú pláž. Ak ste náročnejší klient a máte radi pokojnejšie prostredie tak odporúčame zlepšiť si ubytovanie a stráviť pobyt v luxusnom hoteli Halekulani. Na Havaji odporúčame absolvovať fakultatívne krásny vyhliadkový let helikoptérou nad ostrovom Oahu, prípadne pešiu túru na vyhliadku celého Honolulu z vrchu kráteru Diamond Head. Návštevu armádneho múzea Pearl Harbour, v ktorom nájdete známu ponorku USS Bowfin a vojnovú loď Missouri spolu s pamätníkom Arizona, venovaný padlým americkým vojakom. Na ostrove Oahu sa nachádza najznámejšia ananásová plantáž Dole a za návštevu stojí rozhodne botanická záhrada Ho’omaluhia.

8. deň:
Relax na Havaji v hoteli podľa výberu na pláži Waikiki.

9. deň:
Relax na Havaji v hoteli podľa výberu na pláži Waikiki.

10. deň:
Relax na Havaji v hoteli podľa výberu na pláži Waikiki.

11. deň:
Relax na Havaji v hoteli podľa výberu na pláži Waikiki.

12. deň:
Rozlúčka s plážou a relaxom a odlet domov. Zažili sme dva neporovnateľné extrémy USA.

13. deň:
Prílet do Európy po dlhom lete.


 

Kalkulácia zájazdu:

Anchorage:
ajax kalkulace
 

Nezáväzná objednávka: