Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov

Destinácia: Katar » Doha » Doha

xxxxx
Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov
Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov
Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov











































Termín: od 29.10.2025 do 9.11.2025 - 12/11 dní/nocí Kód zájazdu: 1333645
letecká
Doprava: letecká
Strava: raňajky
Kód termínu: 85120467
Cena od: 4 395,00 €
+ príplatky od: 612,00 €

Typ dovolenky: Poznávacie zájazdy, Exotické zájazdy


Popis zájazdu:

Popis zajazdu:
Opulentné sultanáty a emiráty hýbu svetom. Väčšina ľudí im iba závidí krátkodobé bohatstvo, ktoré teraz majú. My sa však prenesieme o pár desiatok rokov dozadu a uvidíme nesmierne ťažký život minulej generácie a generácií pred nimi. Až tu si uvedomíme, že Slovensko je raj. Na rozdiel od Slovenska, však štáty zálivu budujú, stavajú a netunelujú a aj preto tu za pár rokov vyrástli mestá o akých sa nám môže iba snívať. Zbožňujeme Arábiu a na tomto zájazde sa dozviete prečo.

1. deň:
Odlet jednou z najkvalitnejších aeroliniek sveta a prílet do najbohatšieho štátu sveta. Nie v Nórsku, Luxembursku, či Švajčiarsku žijú najbohatší ľudia, ale tu v tomto malom púštnom štátiku. Hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa dlhodobo radí Katarčanov na prvú priečku v celom svete. Ako sa Katarčanom žije? Vysvetlí vám CK sprievodca a lokálni sprievodcovia a tak je každý transfer, každá minúta s CK zaujímavá. Iní iba prechádzajú okolo, vám sa odkryje fascinujúci svet Arábie až do hĺbky.
Transfer z letiska do hotela v centre hlavného mesta. Farebné lampy verejného osvetlenia, ktoré ste nikde inde nevideli, úžasné mnohoprúdové diaľnice. Všetko je tu iné, drahšie, ale čo je prekvapivé s veľmi kvalitným dizajnom. Výhľad na panorámu mrakodrapov. Mnohí tvrdia, že Doha, hlavné mesto Kataru, má tie najkrajšie mrakodrapy sveta. Posúďte to sami.

2. deň:
V kvalitnom hoteli si dáme veľmi kvalitné raňajky, kde po prvý raz okrem kontinentálnej stravy ochutnáte hummus (cícerová nátierka), baba ganúš (nátierka z baklažánov), labneh (hustý jogurt), tahíni (sezamová pasta) a kuchár vám pripraví foul (raňajkové jedlo z fazulí). Arabská strava je jednoduchá, veď Arabi žili mnoho storočí ako beduíni vo veľkej chudobe. No zároveň je to úžasná strava kde vedci v posledných rokoch poukazujú na jej silné zdravotné účinky.
Katar dáva prednosť vzdelaniu a kultúre pred pompou a mamonom. Peniaze zo zemného plynu pretvárajú tento malý polostrov a vplyv krajiny rastie všade vo svete. Katar buduje mamutie múzeá, športové štadióny, divadlá a chce prilákať iných turistov než Dubaj. Podarí sa im to? Budete nadšení z kvalitnej architektúry.
Perzský záliv. Brehy tohto pokojného mora boli dlho považované za baštu pirátov a nazývali sa pirátskym pobrežím. Obyvatelia Perzského zálivu boli známi stavbou kvalitných drevených lodí takzvaných "dhow". Často sú tieto lode vystavované štátmi Perzského zálivu ako štátne ikony – ide o históriu a hrdosť jednotlivých emirátov. Malebné, vysvietené dhowy dodnes čeria vlny v Katare. Prečo je zakázané v Arábii volať Perzský záliv Perzským? Ako ho teda volajú? Najkrajšie výhľady na hypermodernú panorámu Dohy.  Doha tower Jeana Nouvela pripomína z diaľky falus, no z blízky vidieť arabský  dizajn mašrabija. Jeden krajší mrakodrap vedľa ďalšieho.
Po obednej prestávke prejdeme okolo najkrajšieho múzea islamského umenia na svete. Už samotná stavba od laureáta Pritzkerove ceny, architekta I.M.Peia, postavená na umelom ostrove je dych vyrážajúca. No ani vo vnútri sa nešetrilo a exponáty majú kvalitnú prezentáciu. Arabi boli mnoho storočí vyspelejší a kultivovanejší než dnešný západný svet. Na štyroch poschodiach tohto múzea si tú dobu, keď svet Arabov siahal od Andalúzie až po Indiu pripomenieme. Ide o skutočne veľký umelecký zážitok.
Al Jazeera je arabskou CNN, no susední šejkovia jej otvorenosť neznášajú. Zasadnete do kresla moderátora v miestnej kaviarni a zahráte sa na posla prevratných správ? Máme na to čas a vieme ako to zrealizovať. Povedzte úprimne aké sú Vaše prvé dojmy z Arábie? Za jeden deň vidíme neuveriteľne veľa, v totálnej pohode a to ešte nekončíme!
Prejdeme krížom umelým ostrov Perla s predajňami Ferrari a Rolls-Royce. Poznáme najlepšie miesto odkiaľ odfotografujete luxusné jachtičky šejkov. 
Zastavíme sa u fotogenického holubníka v Katareem. Ptolemaius v roku 150 hovoril o „Catara“ a tu v tejto kultúrnej dedinke sponzorovanej emirom nájdeme vskutku fotogenické stavby.
Tak toto je luxusná nemocnica poviete si. Veľká budova, recepcia, sestričky, lekári v bielom, interná medicína, ortopédia... Až  na to, že ide o nemocnicu pre sokoly, ktorá je jediná svojho druhu na svete. Ďalší ulovený zážitok!
Večer končíme na najkrajšom trhu v Perzskom zálive na Souq Waqif. Ak ste celý deň videli na uliciach iba indických, pakistanských či filipínskych gastarbaitrov, tak teraz po západe slnka uvidíte lokálnych milionárov v nádherných bielych dišdašách a ich ženy odeté v čiernych burkách.
Predavači korenín, magnetiek s nápisom Qatar, ale aj sokolov, či domácich maznáčikov. Čo takto nafarbený zajačik na ružovo? Nakúpite a necháte si odniesť nákup nosičom? Alebo ste vyhladli?
Beduínky pre vás za skvelú cenu upečú skvelú slanú palacinku potretú za’atarom, presne takú o akej sa píše v Biblii a Koráne. Alebo si vyberiete jednu z mnohých arabských reštaurácii od marockej cez libanonskú či jemenskú? Ceny sú prijateľné a váš slovenský sprievodca má značný prehľad a určite sa trafíme do vašich chutí. Pri jedle môžete diskutovať ako na Katar vplývajú aktuálne spory v rámci GCC.
Tureckí zmrzlinári, sú tradične (fotogenicky) odetí a svojim predstavením vám aj na záver dňa vylepšia náladu. Stále je teplo, no príjemne, ste 300m od mora a CK partia sa začína budovať. Večer kvalitný hotel.

3. deň:
Odlet do krajiny, ktorá má najväčšie zásoby ropy na obyvateľa. “Piešťany I know Piešťany! Slovakia is very good country!” Vitajte v krajine, ktorá dláždila cestu ropy, luxusu a koniec koncov aj demokracie v arabskom svete. Kuwait. Už na letisku si vymeníme peniaze a do rúk dostaneme kuvajtský dinár. Ide o najsilnejšiu menu sveta, kde za 1KWD zaplatíme 3 Eurá.  Všetko drahé je však už v cene vášho zájazdu. Prenajatá klimatizovaná doprava, skvelý lokálny sprievodca a skúsený CK sprievodca vás prevedú krajinou a vyzdvihnú tie najexotickejšie záležitosti. Základom prehliadky je symbol Kuvajtu, vodárenské veže. Tri obrovské veže dominujú Kuwait city. My najprv zastavíme na fotografiu na celkový pohľad a potom sa prevezieme priamo pod veže. 
Cestou sa rozprávame o vojne v Perzskom zálive, ktorá začala napadnutím Sadamom Huseinom v lete 1990. Sprievodca nám ukazuje naokolo a rozpráva kam až iracké tanky prišli.
V Perzskom zálive milujú nákupné centrá, ale Kuvajťania sú v tomto špecialisti. Navštívime to prvé nákupné centrum Kuwait city, ktoré je položené hneď pri jachtovom prístave v pozadí s downtownom Kuwait city a novučičkými mrakodrapmi. Ide o druhú najlepšiu fotografiu Kuvajtu (prvou sú Kuvajtské veže), ktorú musíte mať. Arábia to sú trhy, souq, ale keďže sme pri mori, patria sem aj špecializované rybacie trhy. Kuvajt vás prekvapí jedným z najlepších rybacích trhov sveta. Tým, že presunuli Tokijské Tsukidži, sa možno práve tento trh s temperamentnou aukciou rýb stal tým najlepším na svete. Nikdy by ste to tu nečakali. Prídeme presne v hodinu, kedy je trh najlepší. Okrem trhu navštívime aj rybárske dhow a námorníkov, ktorí sú značne exotickí a fotogenickí. Na tomto značne tradičnom mieste by ste nikdy nepovedali, že toto je jedna z najbohatších krajín sveta a cítime sa ako v Jemene. Ale presne o tom je CK. Vypichneme to NAJ!
Hotel máme v centre mesta kúsok od promenády – od korníšu a na to, že do Kuvajtu sa turizmus dostáva značne pomaly, náš hotel je prekvapujúco kvalitný. Prejdete sa večernou promenádou, ktorá je večer plná piknikujúcich ľudí a z ktorej máte Perzský záliv symbolicky celý pred sebou? Vedeli ste, že Kuvajt je jednou z mála krajín zálivu, kde majú ženy volebné právo?

4. deň:
Pristávame v pozemskom raji! Vitajte v Bahrajne, kde počas nášho zájazdu prejdeme aspoň 4 ostrovy. Aj tu vám chceme ukázať viac. Táto krajina sa popisuje už v epose o Gilgamešovi a má neuveriteľne starú históriu. Práve tu v textoch z Mezopotámie a Asýrie, Bahrajn opisujú ako raj. Všade datľovníkové palmy, mnoho zvierat žijúcich v harmónii, krásne ženy, bohatstvo, víno a podzemná voda. Práve táto podzemná voda ktorá sa vo veľkom dostáva aj do slanej morskej spôsobila ideálne podmienky pre vytvorenie preslávených bahrajnských perál. Perla je pre Bahrajn všetkým a tie najkvalitnejšie biele perly sveta dostanete práve tu. Vedeli ste, že do Bahrajnu je zakázané doviesť akúkoľvek perlu? Zastavíme sa v obchodíku, kde si budete môcť perly prezrieť a poprípade kúpiť. Saudská Arábia sa rozhodla, že z polostrova Katar prekopaním kanála urobí ostrov a naopak most kráľa Fahda medzi Bahrajnom a Saudskou Arábiou z Bahrajnu spravil dostupnú krajinu. My sa týmto mostom prevezieme až na miesto kde chytíte saudskoarabský signál a vy sa budete cítiť ako v Miami na Key West. Ligotajúce more, vežičky luxusných rezidencií a nádherné pláže to všetko vidíte z mega stavby, ktorá spája Bahrajn a Saudskú Arábiu. Miesto piknikov s výhľadom na Arabský záliv, okolo miest ktoré miloval Michael Jackson.
V hlavnom meste Manama vchádzame do starého prístavu nad ktorým sa vypína pevnosť Qalat al Bahrain, ktorá je pod patronátom UNESCO. Pod pevnosťou nájdete 3500 ročné vykopávky kráľovstva Dilmun, ktoré čulo obchodovalo s Mezopotámiou, Mohendžodaro a Egyptom. Na odkrývaní sa podieľali aj slovenskí archeológovia. Neskôr tu vládol admirál Alexandra Macedónskeho.
No my vystúpime až hore do pevnosti, kde Portugalci zo svojich kolónií v Goa (India) prevážali tovar cez Muškát (Omán) až sem do Bahrajnu a potom ďalej až do oblasti Kuvajtu.
Bahrajn patril dlho Perzskej ríši a po nej tu ostala veľmi silná šítska komunita. "Suniti sa modlia 5x do dňa 3 minúty a šíti 5 minút 3x do dňa" vysvetlí vám rozdiel domorodý sprievodca. No rozdiely sú oveľa hlbšie - a to vám vysvetlí váš skvelý CK sprievodca. Vstúpime na ostrov Muharraq a prejdeme si staré šítske domy, paláce s veternými vežami, nádhernými vstupnými dverami a prerobenými zastrešenými nádvoriami.  
Bahrajn podobne ako Kuvajt nedotiahol masový turizmus, ale o to je exotickejší, zaujímavejší a má mnoho prvenstiev. Svetové obchodné centrum bolo prvým ekologickým mrakodrapom regiónu, ktorý do svojho dizajnu integroval obrovské veterné turbíny.  Bahrajn bol prvým štátom, ktorý našiel zásoby ropy, bol prvým ktorý mal aerolíniu (Gulf air), prvým ktorý založil bankovníctvo. Prečo je ťava pre Arabov tak dôležitá? Dozvieme sa to v kráľovských ťavích stajniach. Zájdeme aj do výbehu pre malé ťavičky.
A čo s načatým večerom? Bahrajn je pre arabský svet to, čo Ibiza pre Nemcov. Je to „Party island“ a my sa môžeme pozrieť ako si predstavujú Arabi bar a diskotéku. Každý týždeň sem cez most prúdia státisíce Saudov, aby si vyrazili z kopýtka. Nájdete energiu a pridáte sa k nim? Sú naozaj Arabky také dobré tanečníčky ako tvrdil Gilgameš? Je Bahrajn stále rajom na zemi?

5. deň:
Z teplých brehov Perzského zálivu preletíme k Indickému oceánu. Omán - krajina zbožňovaného a milovaného sultána Qaboosa bin Saida, ktorá sa vďaka pracovitosti dostala na čelo štátov zálivu. Od začiatku do konca nás bude sprevádzať vôňa kadidla, vysokí opálení muži oblečení v bielom a božský pokoj. My v CK sem chodievame už vyše 20 rokov a máme tu silného partnera. Na rozdiel od Dubaja má Omán históriu a zachováva si svoje tradície. K tomu exkluzívne luxusné „6“ hviezdičkové hotely priamo na brehoch Indického oceánu.
V Ománe cítiť africký vplyv, na hlavách sa nosia turbany ako na svahilskom pobreží, v ruke palice aké majú šamani v Afrike. Omán bol opakovane vyhodnotený ako najbezpečnejšia krajina sveta.
Biela mešita sultána Qaboosa mala byť tou najkrajšou na celom svete.  S najväčším krištáľovým Swarovského lustrom sveta a najväčším perzským kobercom. Pokoj a veľkolepá nádhera. Transfer do vami vybraného hotela.

6. deň:
Oddychový deň v Ománe. Hotely pripomínajú paláce z rozprávky 1000 a jednej noci.  Nechajte sa rozmaznávať, naberajte energiu na pokračovanie, okúpte sa v Indickom oceáne, nakúpte exotické suveníry. Poobede keď je už menej teplo máme v itinerári organizovanú prehliadku hlavného mesta Muscat.  Ak existuje mesto ako z rozprávky, je to práve toto. Mesto sultána, ktoré dýcha pokojom a množstvom farieb. Voňavé mesto plné omamnej vône kadidla.
Zavítame do prístavu, kde kotvia dve obrovské jachty milovaného sultána. Potom vojdeme na trh Muttrah, ktorý je najstarším bazárom Arábie, a čo sa týka výrobkov aj tým najlepším. Desiatky kvalitatívnych úrovní kadidla, koreniny od výmyslu sveta, perzské koberce, zlato, luxusné voňavky Amouage, ktoré pochádzajú odtiaľto.
Následne presun krížom cez mesto k palácu sultána. Prejdeme bránou a ocitneme sa medzi portugalskými pevnosťami zo 16 storočia. Následne sa vyberieme na spoločnú večeru do tradičnej ománskej reštaurácie. Mätová limonáda z čerstvých ingrediencií, teplý chleba priamo z pece, arabské mezze, šiš kebab, jahňacinka a arabské zákusky. Svetlo „aladinových“ lámp, príprava jedla priamo pred vašimi očami, exotická vôňa. Všetko v príjemnom exotickom prostredí na úrovni.

7. deň:
Sme oddýchnutí a teraz nás čakajú dva úžasné plné dni. Po kvalitných raňajkách opäť vyrážame ako arabskí beduíni na cestu. Mierime do hôr Ománu, na miesta kde už moc sultána nesiahala a kde vládli silní imámi. Tieto miesta sú pod patronátom UNESCO. Začneme prekrásnym mestom Nizwa, ktoré bolo odpradávna rivalom Muscat. Vojdeme cez hradby dovnútra mestečka - oázy, a akoby sme sa ocitli v orientálnej rozprávke. Prejdeme sa po ovocnom trhu, trhu kde predávajú dobytok, potom tam, kde predávajú stáročia umelecké predmety, keramiku a na záver si dáme skvelú arabskú kávičku.
Zámok v Džibrine je najromantickejšou stavbou štátu. Symetrickú pevnosť si odfotíme zvonku, ale následne vstúpime dovnútra a hrad si prejdeme komplet. V podzemí nájdeme lisy na datle. Šťava sa vyvážala do celého Ománu až k pobrežiu. Úplne hore zasa ohromné obranné veže a výhľady donekonečna. Okolité horské masívy sa tiahnu až k Džebel Šams, Vrch Slnka, vysoký vyše 3000 metrov. Tam za horami je nedozerná púšť, obávaná Rub al Khálí – Pustá štvrtina. No tu je úrodná pôda a okrem datlí sa pestujú granátové jablká, hrozno, vlašské orechy, marhule a med. Fotozastávka pri majestátnej pevnosti Bahla. Mesto, ktorého sa ostatní obyvatelia kvôli jeho čarodejníckej minulosti boja. Návrat do Muscatu.

8. deň:
Ide o hyper exotický deň. Prejdeme severným Ománom , krajinou hrdých Ománčanov, za ktorých hovorí história. a vstúpime do ďalšieho štátu, do Spojených arabských emirátov. Väčšina ľudí pozná iba Dubaj, no SAE sa skladá zo 7 emirátov a my prejdeme všetky. Naši sprievodcovia dlhé roky v jednotlivých emirátoch žili a CK je jedinou cestovnou kanceláriou, ktorá má s takouto komplexnou cestou praktické skúsenosti. Prekvapíme vás a vy si možno nabudúce vyberiete na svoju pobytovú dovolenku iný emirát než Dubaj.
Našim prvým emirátom je Fudžajra. Pohorie Al Hajar sa stále ťahá po našej ľavej ruke. Fudžajra je prírodne najkrajším emirátom práve kvôli týmto vrchom, ale je považovaná aj za emirát s najkrajším morom. Je to pravda? Sami uvidíte. Emirát Fudžajra totižto prejdeme celý.
Fudžajra vstúpila do zväzu Spojených Arabských emirátov v roku 1971, no hlavné mesto emirátu, Fujairah city stále vyzerá ako Dubaj pred 50 rokmi. Žiadne mrakodrapy, všetko sa buduje, ale nie je jasné ako to ešte dopadne. Prejdeme mesto krížom a  zrazu opäť vchádzame do Ománu, tu je enkláva Madha a nie je tu žiadna hranica. Zaujímavá história ománskych usadlostí na území iného štátu, ktoré sú lojálne k sultánovi a nie šejkovi. Exotický kúsok zeme, politický chaos, o ktorom nevedia ani tí, čo boli v Dubaji 20krát. Vy si na enklávy siahnete a pochopíte ich. Vstupujeme totižto do ďalšej, do Khor Fakkan. Všade naokolo Fudžajra, no my sme zrazu v emiráte Šardža. Šardža je jediným emirátom, ktorý má prístup k Perzskému zálivu aj Indickému oceánu.
Ďalšou špecialitou dnešného dňa je unikátna mešita Al Badiyah. Ide o najstaršiu mešitu krajiny a jednu z najstarších, stále funkčných mešít na našej planéte. Je celá z kamenia a blata a veľmi scénická, úplne iná ako všetky mešity, čo ste doteraz videli. Popod Dibbu, popod hory ománskeho Musandamu sa dostávame do ďalšieho emirátu Rás–al-Chajmá, transfer do príjemného hotela.

9. deň:
Rás–al-Chajmá je emirátom, ktorý na objavenie ešte len čaká. Je ďaleko, úplne hore, ale postupne sa do turistického povedomia dostáva. Odtiaľto vraj pochádzal slávny námorník Sindibád a tí najobávanejší piráti. Doteraz sú šejkovia tohto štátiku najmenej ovládateľní. Do konglomerátu SAE vstúpili až na ďalší rok, ako poslední a stále sa tajne, pod pokrývkou hovorí o tom, že RAK (skratka Rás–al-Chajmá čo v preklade znamená vrchol stanu) robí problémy. Prejdeme sa centrom hlavného mesta, uvidíme pešiu zónu korníš ale aj nádherné mangrovové lesy rastúce v brakickej vode.  Prejdeme krížom mestom do najstaršej časti Nakhíl so starými domami, ktoré rekonštrukcia ešte iba čaká. Emirát je prekvapivo zelený, veď Rás–al-Chajmá je zásobárňou vody.
Vstupujeme do najmenšieho emirátu, čo sa týka počtu obyvateľov, do Umm al Quwain. Nikdy ste o ňom nepočuli? Každý lokálny arab ho však pozná. Chodia sem lokálci zo širokého okolia, lebo je tu najlacnejší a najlepší liquore shop. Aj my sa zastavíme a nakúpime si na obrovskej ploche alkohol. ktorý nám chutí. Je možné, že v arabskom svete majú omnoho lepšiu predajňu alkoholu než na Slovensku? Arábia nie je uniformná a aj každý jeden emirát v štáte Spojené arabské emiráty je iný, svojský. Ako sa dostal Iljušin (IL 76) na toto miesto? Povieme si rôzne dobrodružné príhody a vysvetlenia. Apropo Umm Al Quwain je historicky najstaršia časť krajiny, ktorá obchodovala ešte so starodávnou Mezopotámiou a to pred vyše 5000 rokmi. Ďalším emirátom je najmladší a rozlohou najmenší Adžmán. Bezcolná zóna, sídlo 15% firiem registrovaných v krajine,  ktoré tu hľadajú bezcolný raj. Mestská pláž so sprchami. Okúpete sa v Perzskom zálive pod dohľadom šejka Al Nuaimího?
Vstup do emirátu Šardža. Včera sme do neho na chvíľku vstúpili pri Indickom oceáne, teraz sme v Sharja city, v jeho hlavnom meste. Prísny zákaz požívania alkoholických nápojov! Ak je Dubaj centrom pokroku, Šardža je morálnym lídrom krajiny. Šardža je známa tradičnou architektúrou a my uvidíme tie najdôležitejšie dominanty, ktoré už nemôžu byť odlišnejšie od Dubaja. V strede „kultúrneho námestia“ sa skvie 15m vysoká socha svätej knihy Korán. Okrem toho uvidíme klasickú mešitu Ahmada bin Hanbala, Kultúrne centrum, obrovskú budovu v typickom arabskom štýle. Bielu budovu národnej knižnice, luxusnú budovu úradu šejka. Prechádzame okolo umelého jazera a mierime do mesta budúcnosti do Dubaja. Stihneme dnes závodisko tiav? Fotografie nájdete vo fotogalérii k zájazdu. Ubytovanie v kvalitnom hoteli, alebo si vyberiete najvyšší hotel sveta? Hotel Gevora je dnes o meter vyšší než Marriott Marquis. CK je v oboch hoteloch doma. NAJ sa vždy ráta. No aj hotel v základnej cene je veľmi fajn, pretože sa nachádza v blízkosti starého bazára a naši klienti si ho pochvaľujú.

10. deň:
Abu Dhabi je najväčším (87% rozlohy SAE) a najbohatším emirátom. Matkou a otcom všetkých ostatných emirátov a šejk Abu Dhabi je prezidentom Spojených arabských emirátov. Ak začalo Abu Dhabi pomalšie než Dubaj, tak dnes sa ho snaží dobehnúť a vytvára unikátne projekty. Mnohé sa stavali pre EXPO v roku 2020 a ak ste boli v Abu Dhabi pred tromi, štyrmi rokmi, tak to tu nespoznáte. Kvalitná prehliadka mesta a štátu Abu Dhabi našou klimatizovanou dopravou. Otec Khalifu Bin Zayeda al Nahyan, milovaný šejk Zayed zjednotil znepriatelené emiráty. Keď chcete dnes akéhokoľvek Araba pochváliť, poviete mu „si ako syn Zayeda“ a to je tá najväčšia poklona. Zayed nevedel čítať, no jeho vnuci študujú na Oxforde. My sa ideme pozrieť na miesto posledného odpočinku slávneho šejka. Veľká mešita šejka Zayeda z bieleho mramoru je prekrásna a bojuje o prvenstvo medzi najkrajšími mešitami sveta. Mešitu si prezrieme zvonka, ukážeme si miesta odkiaľ sa najlepšie fotí, ale prejdeme ju komplet aj zvnútra. Nádvoria, fontány, ale aj interiér s najväčším kobercom a najväčším kryštálovým lustrom sveta. Hovorí sa, že krásou dokáže konkurovať slávnemu Taj Mahalu v Indii. Je to pravda?
Abu Dhabi je postavené na ostrovoch podobne ako New York. Berlín má Museumsinsel a Abu Dhabu sa snaží týmto velikánom konkurovať vo veľkom. Aké najlepšie galérie vo svete poznáte? Tu máte všetky na jednom mieste, na umelom ostrove Saadiyat. Louvre, Gougenheim a národné múzeum pomenované po veľkom šejkovi Zayed National Museum.
Už iba z bielej hypermodernej architektúry Louvre budete nadšení.
Jean Nouvel nehľadal ideálny tvar budovy pre daný terén. On si naprojektoval aj terén. Louvre v Abu Dhabi je vskutku fascinujúce architektonické dielo. A pritom ho málokto videl. Múzeum Šejka Zayeda architektonicky stvárnil lord Norman Foster a pod najväčším Gougenheimovým múzeom sveta je podpísaná Zaha Hadid.
Následne vojdeme na ďalší ostrov, Yas island, a našim cieľom je Ferrari world. Rozdelíme sa na polovicu podľa záujmu. Polovica navštívi najlepšie nákupné centrum v Abu Dhabi kde sú vraj ceny nižšie než v Dubaji a druhá polovica má čas na Ferrrari world. 
Po špičkovej diaľnici dlhej 558,4 km s názvom Šejk Zayed road (už viete prečo sa takto volá) do centra Dubaja. Náš deň nekončí a my si vychutnávame tanec fontán pod najvyššou budovou sveta. Fontánová šou je najväčšia svojho druhu na svete a teraz večer je nádherne nasvietená. Určite si vychutnáte aj hudbu, ktorou je predstavenie doprevádzané. Vstup je zdarma, alebo si za cca 20 € prenajmete novú atrakciu, ktorou je tradičná lodička abra a takto budete pozerať na show z prvého radu. Večer strešné bary v Dubai Marina, nákupy, alebo jednoducho oddych.

11. deň:
Záver našej cesty patrí Dubaju. CK tu sprevádzalo svojich klientov minimálne tisíckrát. Aj keď ste v Dubaji boli, tak teraz sa dozviete omnoho viac. Prezrieme si dubajské klasiky, ale aj najnovšie vychytávky a program prispôsobíme aj pre tých, ktorí Dubaj poznajú. Vždy je tu čosi nového postavené, o nových atrakciách ani nehovoríme.  
Toto futuristické mesto na brehu Perzského zálivu má v sebe niekoľko svetových NAJ a tie si viete namiešať tak, že môžete prežiť jeden z najunikátnejších dní svojho života. Pripravení? Začíname! V centre moderného mesta vystreľuje k oblakom vysokánska veža Burj Khalifa, ktorá je so svojimi 828 metrami najvyššou budovou celého sveta. Práve tu začnete dnes svoju unikátnu prehliadku. Dole pod Burj Khalifou striekajú fontány (sem sa vrátite večer na predstavenie spievajúcej a tancujúcej fontány), môžete si tu neskôr posedieť v kaviarničke s výhľadom na orientálnu architektúru a ak hľadáte niečo lukratívne, ochutnajte čokoládu z ťavieho mlieka. Však vás ani nenapadlo, že niečo podobné tu existuje? Nastúpite do luxusného výťahu a ten sa s vami vydá k nebesiam rýchlosťou 35 km/h, čo z neho robí jeden z najrýchlejších výťahov sveta. Lovíte zážitky a ešte ani poriadne nie ste na mieste. Hore na vyhliadke si spravte fotku na Instagram s označením najvyššej budovy sveta a vychutnajte si pohľad na Dubaj z vtáčej perspektívy. Pod nohami sa rozlievajú mrakodrapy a za mestom sa objaví púšť. Dubaj odtiaľto pripomína fatamorgánu ako orientálny sen, ktorý sa podarilo zhmotniť. Najvyššiu budovu máte za sebou a teraz sa zastavte v nákupnom centre Dubai Mall a vychutnajte si najväčšie dubajské akvárium. Jeho unikátnosť a krása sa môže rovnať len so Singapurom, no aj tu má Dubaj navrch. Prejdite sa tunelom, kde budú okolo vás plávať všemožné ryby aj žraloky a ak chcete zážitok na celý život, choďte sa skúsiť do akvária potápať alebo šnorchlovať. Aj Dubai Mall má svoje NAJ. Ste totiž v jednom z najväčších nákupných centier sveta.
Vaša cesta za dubajskými superlatívmi pokračuje. Ideme okolo najvyššieho hotela na svete Gevora! Čo si vyberiete teraz? Dubajské NAJ vás privedú až k brehu mora, kde na vás už čaká obrovitánske ruské kolo Ain Dubai. Je najväčším na svete a s jeho výškou 210 metrov sa tomu ani nezačudujete. Slávne londýnske oko „London Eye“ je vysoké len 135 metrov! Práve o tomto je Dubaj. O prekonávaní rekordov a zbieraní zážitkov. Vidíte ten fantastický pohľad na JBR? Naša cesta smeruje aj na umelú palmu a na jej konci gigantický hotel Atlantis. Hneď vedľa vyrastá nový, ešte väčší!  Keď ste si ráno vychutnávali raňajky ani ste len netušili koľko rekordov viete v Dubaji počas jedného dňa pozbierať. (Ak si prajete zažiť aj jazdu na Ain Dubai, tak odporúčame aby ste si spravili rezerváciu na niektorý z posledných dvoch dní zájazdu a absolvovali večernú jazdu).
Tento výlet sa končí okolo 15:00 na Dubai Mall s možnosťou jazdy hore na Burj Khalifa a potom počkáme na večernú svetelnú show a legendárne fontány. Až po ulovení tohto zážitku sa vraciame nazad do hotela.

12. deň:
Odlet domov. Stal sa z vás odborník na Arábiu. Viete si takto urobiť svoj vlastný názor. Vy teraz viete, že bohatstvu ktoré majú predchádzali dlhé roky chudoby a nesmierne ťažkého života minulých generácii. Táto cesta vás núti uvažovať. Až tu si uvedomíte, že Slovensko je raj. No na rozdiel od Slovenska štáty zálivu stavajú, budujú a netunelujú. Je demokracia naozaj najlepším systémom? Na tejto ceste sme sa stretli s múdrymi vizionárskymi kráľmi, emirmi a sultánmi. Arábiu v CK milujeme a na tejto ceste ste sa dozvedeli prečo. Poďte s nami objavovať ďalšie krásy sveta!


 

Kalkulácia zájazdu:

Doha:
ajax kalkulace
 

Nezáväzná objednávka:

Hodnota musí byť vyplnená.
Hodnota musí byť vyplnená.
Neplatný tvar emailu.
Hodnota musí byť vyplnená ve formátu +421xxxyyyzzz bez mezer.
rokov. (Vek v čase skončenia zájazdu.)