Popis zajazdu:
Cesta do oblastí kam noha Slováka ešte nevstúpila. V Saudskej Arábii sme boli prví a teraz vám, prinášame unikátne miesta, ktoré navštívime v malej skupinke vášnivých cestovateľov. Do najkrajšej dedinky Saudskej Arábie a na jej najvyšší vrch s najväčšími odborníkmi. k Vašim službám!
Saudská Arábia je bezpečná krajina, ktorá prvých odvážlivcov zaručene prekvapí.
1. deň:
Odlet z Viedne až ku pieskom Arábie do krajiny, kde posledných 1500 rokov nebol skoro žiaden turista, ak nepočítame pútnikov. Navnaďte sa na cestu vynikajúcim blogom.
Už pri nasadaní do lietadla je všetko iné, ukazovatele smeru, kde sa práve nachádza Mekka, a aj naši spolucestujúci – pútnici, sú exotickejší. My sa pridáme k nim, veď aj my ideme na veľkú púť do absolútneho neznáma. Doma sme počuli: Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všade piesok. Arabi sú nepríjemní a šponaví.“ Všetko je ale naopak! Pravdepodobne zažijeme dážď, prejdeme nádherné hory, uvidíme bežných nádherných ľudí, jedných z najpríjemnejších akých ste kedy na svojich cestách stretli. Odporúčame si pozrieť (a aj prečítať) fotogalkériu tohoto zájazdu.
Skoro ráno doletíme do Saudskej Arábie.
2. deň:
Prílet do Saudskej Arábie, turisticky nepoškvrnenej krajiny. To je exotika však? Po krátkom oddychu vyrážame smer Mekka do historického mesta Taif, ktoré je známe aj ako mesto ruží. Taif je mesto, ktoré kedysi odmietlo proroka Muhammada. Ten kedysi ušiel z Mekky a hľadal útočisko práve v Taife. Miestni sa však báli pomsty Mekky, a prorok napokon skončil v svätej Medíne, ktorú ešte len uvidíte. Dnešný Taif nikoho neodmietne a je prekvapujúce, že ho turisti neobjavili. Mesto je neoficiálnym hlavným mestom krajiny a počas piatich letných mesiacov. Práve tu žije kráľovská rodina. Vďaka vysokej nadmorskej výške je tu v lete veľmi príjemne, zatiaľ čo Rijád či Džiddu spaľuje nemilosrdné slnko. V zimných mesiacoch tu môžete pre zmenu zažiť aj sneh a ľad! V okolí mesta je vyše 900 fariem pestujúcich ruže a my k nim privoňame na miestnom trhu, či farme. Produkty z ruží sú zároveň veľmi milým suvenírom. Palác Shubra, ktorý používal kráľ Abdulazíz a následne preslávený trh, okolo ktorého sa všetko točí už od čias proroka Mohameda. Do daru dostanete beduínsky syr aj niekoľko sort skvelého medu. Kúpite si arabské oblečenie práve tu? Vysvetlíme si sorty vzácneho oudu, vonnej esencie, ktorá sa získava zo stromu Agar.
Na trhu pôsobíme ako veľkí exoti, nikde ani jeden turista.
Následne sa otočíme smerom k Mekke, no predtým si vysvetlíme si čo je to miqat, veď práve v Taife sa nachádzajú mešity Wadi Al-Sayl Al-Kabeer (Qarn Al-Manazil) a Wadi Mahram.
Z Taifu pôjdeme okolo Mekky po ceste neveriacich a zhliadneme aj legendárnu hodinovú vežu. Po skvelom dni sa vrátime späť do Džiddy a sme si istí, že sa ešte raz vyberiete pre ďalšie zážitky na promenádu, kde bývame. Presne vieme čo ponúkame a v meste veľkých dopravných zápch váš čas nemíňame! Každý presun je zdrojom informácii od vášho sprievodcu a my vidíme 3x toľko než iní a cez zážitky pochopíme omnoho viac. V tomto je ten rozdiel menom CK!
3. deň:
Džidda je najkozmopolitnejším mestom Saudskej Arábie. Stretávajú sa tu Afrika a Arábia, imigranti a lokálni obyvatelia. Mesto tu existovalo od nepamäti, koniec koncov práve tu je vraj pochovaná biblická (Adamova) Eva. Prvá žena, naša pramatka zomrela práve tu, v starozákonnej Džidde. Len si to predstavte. Exotický prístav, ktorý vždy lákal dobrodruhov a obchodníkov slúžil ako morská vstupná brána do svätých miest Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dych berúca atmosféra. V momente zvolávania na modlitbu sa tu svet zastaví a tisíce ľudí sa pomodlí priamo pred vami.
Nevynecháme ani Naseef house jeden z najstarších domov v meste postavenom z koralov, či Beit al Balad. Prechádzka starým mestom, kde turizmus ešte len začína. Nesmelé úsmevy, nevinné rozhovory a čistá radosť z toho, že ste tu. Saudská Arábia je niečo úplne iné ako zvyšné krajiny zálivu.
Plávajú mešita, jachtový prístav, dráha formuly jedna a najvyššia fontána sveta. Prechádzky po korníši. Zajazdíte si tu na bicykli? Požičovňa je kúsok od nášho hotela.
4. deň:
Ráno sa vyberieme na ultramodernú železničnú stanicu Jeddah al-sulaymaniyah a čaká nás skvost, železnica al Haramain. Samotnú budovu stanice navrhli architektonické esá Buro Happold a Foster and partners. Nastúpime čo nádherného vlaku, ktorý nás rýchlosťou okolo 300 km za hodinu odvezie z Džiddy do nášho cieľa.
Cez nehostinnú púšť sa dostaneme do oázy Jatrib, ktorá sa dnes volá Medína, alebo presnejšie Al Madinah Al Munawwarah t.j. osvietené mesto, druhé najposvätnejšie miesto Islamu. Dôležitosť Medíny sa nedá ani popísať a v dôležitosti nad ňou je iba Mekka. Prehliadka mesta a príbehy prvých kalifov. Mestu dominuje prorokova mešita v jeho absolútnom centre. Práve tu je pochovaný prorok Muhammad ako aj kalifovia Abú Bakr či Umar. Vstup do mešity je povolený iba moslimom, nič to však nezmení na tom, že tu zažijete nesmierne autentickú atmosféru a spoločne stojíme na miestach, kde sa tvorili dejiny. Na tomto zájazde v Medine spíme aby ste si vedeli atmosféru lepšie vychutnať. Je to neuveriteľné!!!
Ochutnáme čierne datle, ktoré tu jedol aj prorok Mohamed.
Osvietená Medína ako prvá otvorila svoje dvere prorokovi Muhammadovi potom, ako ho zamietli v Taife a vyhnali z Mekky. Práve v Medíne začal Islam svoju cestu a práve tu je pochovaný posledný prorok, ktorý kráčal po zemi. Súčasťou Medíny je aj mešita Quba, kde Muhammad položil základný kameň najstaršej mešity na svete (tento titul sa snažia zobrať aj iné mešity ale faktom ostáva, že Quba je najstaršou mešitou v Saudskej Arábii). V horách okolo Medíny je aj miesto slávnej bitky pri Uhude, kde sa moslimovia stretli s armádou z Mekky a zároveň je jedinou, ktorú nevyhrali. Zaspomíname si tu spoločne na všetky tri veľké bitky a o to viac pochopíme význam Medíny. Nocľah v Medíne.
5. deň:
Skoro ráno smerujeme do púšte, ktorej kedysi dominovali Nabatejci a rôzne iné kočovné beduínske kmene. Kto sú to beduíni? Ako žili? Odkiaľ pochádza slovenské slovo razia? Vedeli ste, že Eskimáci a beduíni mali kedysi rovnaký zvyk, zabíjať novorodené dievčatá ak ich bolo v kmeni príliš veľa? Až keď prišiel islam, tak sa tieto zvyky zmenili. Kmeň Nabatejcov, ktorého domovom boli piesky Arábie od Jeruzalemu po Džiddu, zanechal po sebe niekoľko skalných miest. Petru už asi z CK zájazdov poznáte, ale Saudi majú niečo rovnocenné. Madain Saleh - mesto stratené v púšti, ktoré čas ohlodáva už celé stáročia a ľudia sa mu vyhýbajú. V rámci vízie 2030, Saudská Arábia mesto rekonštruuje a táto fantastická pamiatka bude opäť prístupná turistom. Budeme pritom! Okolitá príroda patrí medzi najkrajšie časti Saudskej Arábie s množstvom pieskovcových formácií obsypaných červeným, žltým a purpurovým pieskom. Prehliadka skalného mesta Hegra, ktoré je tak fantastické ako si ho predstavujete. Je lepšie než Petra? To už posúdite sami.
6. deň:
Sme v púšti, ktorej kedysi dominovali Nabatejci a rôzne iné kočovné beduínske kmene. Kto sú to beduíni? Ako žili? Odkiaľ pochádza slovenské slovo razia? Vedeli ste, že Eskimáci a beduíni mali kedysi rovnaký zvyk, zabíjať novorodené dievčatá ak ich bolo v kmeni príliš veľa? Až keď prišlo kresťanstvo, resp. islam, tak sa tieto zvyky zmenili. Kmeň Nabatejcov, ktorého domovom boli piesky Arábie od Jeruzalemu po Džiddu, zanechal po sebe niekoľko skalných miest. Petru už poznáte, ale Saudi majú niečo rovnocenné. Madain Saleh - mesto stratené v púšti, ktoré čas ohlodáva už celé stáročia a ľudia sa mu vyhýbajú. V rámci vízie 2030, Saudská Arábia mesto rekonštruuje a táto fantastická pamiatka bude opäť prístupná turistom. Budeme pritom! Okolitá príroda patrí medzi najkrajšie časti Saudskej Arábie s množstvom pieskovcových formácií obsypaných červeným, žltým a purpurovým pieskom. Prehliadka skalného mesta Hegra, ktoré je tak fantastické ako si ho predstavujete. Je lepšie než Petra? To už posúdite sami.
7. deň:
Ha´il. Mesto, ktoré bolo zastávkou na trase ťavích karaván počas púte do Mekky. Svetové renomé si získalo dobrosrdečnosťou a charitou. V Ha´il sa každý cítil dobre. Dnes tu budeme my. Opäť žiadni turisti a hlavnou atrakciou budeme my. Zoberú nás do mešity? Sadneme na qahwu na rohu bin Rashid a zakecáme sa s vysmiatymi Ha´ilančanmi? Toto je svet, ktorý ešte len čaká na objavenie. Mesto historicky obývala rodina, ktorá bola hlavným rivalom dynastie Saudovcov a ťažila z obchodu a poľnohospodárstva. Podzemná voda, tak vzácna v púšti, je tu v hojnom množstve a mesto je dodnes niečo ako Nitra. Je hlavným poľnohospodárskym regiónom a či je to datľa, paradajka alebo nakladaná uhorka, bude pravdepodobne z Ha´ilu. Kúsok za Ha´ilom v púšti al Nafúd sa skrýva svetové dedičstvo UNESCO. Skalné maľby ktoré sa datujú až do obdobia 9000 rokov pnl, patria medzi najstaršie ľudské stopy na našej planéte. Pradávni obyvatelia púšte si takto nechávali dôležité odkazy, mapy a dnes ich môžeme obdivovať aj my. Príroda sa zmení, objavia sa aj pieskové duny, opustené dediny a hory. Petroglyfy v okolí Jabal Umm Sinman ( Jubbah) budeme obdivovať spoločne. Deň zakončíme v Buraidah, ktoré sa pýši prezývkou mesto datlí. Koniec koncov, tu sa koná najväčší festival datlí na svete. Aby toho nebolo málo, tak na predmestí Buraidah nájdeme aj najväčší ťaví trh na svete. Možnosť kúpiť si svoju ťavu budete mať aj vy! No možno dáte prednosť iba miestnej delikatese z ťavieho mäsa alebo skvelej zmrzline z ťavieho mlieka.
8. deň:
Vnoríme sa do vnútra tajomného Nadždu. Tu 200km severozápadne od Rijádu je už život pomalý. Oázu Ushaiqer zbadali pred 1500 rokmi kočujúci beduíni a začali využívať dary prírody (datľové palmy a olivy). Ushaiqer sa stal zastávkou karaván na ceste do Mekky a dnes v ňom budeme obdivovať lokálnu architektúru typickú pre Nadžd. Prejdeme sa labyrintom tienistých uličiek a v tomto živom múzeu si zaspomíname na starú Arábiu. Tu ju ešte cítiť.
9. deň:
Mierime do miest kde Saudská Arábia vznikla, do miesta vzniku tvrdého moslimského smeru, wahhábizmu. Starý Dir´aiyah je pod patronátom UNESCO. Západne od hlavného mesta leží starými múrmi obohnané hlinené a kamenné mesto, bašta kráľovskej rodiny Saud, kde vznikli všetky 3 štáty. Prvé hlavné mesto emirátu Diryah tu bolo medzi rokmi 1744 až 1818. Práve vtedy Ibn Saud implementoval religiózne pravidlá Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš slovenský sprievodca Vám vysvetlí kde a prečo sa tie čierne burky a najtvrdšie pravidlá v moslimskom svete vzali. Toto miesto a priľahlé parky sú zároveň miestom pikniku Rijádčanov. Oranžová hlina nádherne kontrastuje so sýtou zeleňou datľových paliem. Obraz, ktorý videl aj Lawrence z Arábie. Okolo sú hory, kaňony a úžasný pokoj.
Následne zamierime do centra Rijádu, ktorý si za hlavné mesto svojej krajiny zvolil prvý kráľ dnešnej Saudskej Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud až v roku 1932. Vládna administratíva sa sem presunula až v roku 1982 z Džiddy. Pri svojom vzniku začiatkom 20.storočia malo mesto 30 000 obyvateľov. Teraz má Veľký Rijád vyše 8 miliónov. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, všetko sa buduje.
Mamlaka, veža kráľovstva je najkrajším mrakodrapom a symbolom modernej Saudskej Arábie. Pripomína nám otvárač na pivo, no alkoholické pivo v krajine nenájdete. Vystúpite hore na vyhliadku? Prechádzame okolo ďalších mrakodrapov do najluxusnejšieho hotela mesta, do Ritz Carlton. Začiatkom roka 2018 tu korunný princ Mohamad bin Salman (MBS) väznil svojich príbuzných - princov a princezné a tak je hotel prezývaný „najkrajšia a najluxusnejšia väznica“. MBS vyzbieral ako výkupné – „dodanenie“ – 110 miliárd USD. Rijád prejdeme krížom krážom. Trhy s dobytkom, univerzity, vládne budovy, šokantný svet západnej civilizácie v kontrastne s tradíciami. Večer presun na letisko a ideme ešte ďalej. CK robí Saudskú Arábiu na doraz a toto je dôkazom. Absolútny juh kráľovstva je diametrálne odlišný svet oproti Rijádu, no o to fascinujúcejší. Turizmus? Neexistuje.
Prílet do Džizánu.
10. deň:
Slnečné ráno na brehu čistého Červeného mora a totálna exotika pri hraniciach s Jemenom. Ľuboš Fellner tvrdí, že tu objavil jednu z najlepších káv a skvelé mango. Najľudnatejšia provincia Saudskej Arábie je úplne iná, so silnou šítskou menšinou a my tu pôsobíme ako z Marsu. Naša malá skupinka prejde do hôr historickej provincie Asir a horskou, kľukatou cestou do Rijal Al-Ma’a. Dedina Ridžal Almaa je tak krásna, že sa radí medzi najkrajšie na svete. Vyše 63 poschodových domov postavených z kameňa, dreva a hliny. Dedinka má 900 rokov, je pod patronátom UNESCO, no turisti ju neobjavili a zrejme aj tento rok budeme opäť sami.
Ridžal Almaa ležala na trase karaván, ktoré putovali z Medíny cez Mekku až do Jemenu a krásne tu vidieť vplyv tradičnej jemenskej architektúry. Koniec koncov Jemen je hneď za rohom! Myslíte si, že ste videli všetko? Čo tak Al-Soudah? Najvyšší vrchol kráľovstva je vo výške 3000 metrov nad morom často zahalený v hmle a daždi. Všade opice, lesy a vy sa vôbec necítite ako v suchej Arábii. Značne scénickou cestou so zástavkami na fotografovanie putujeme do hlavného mesta provincie. Abhe dominuje čerstvý horský vzduch, vôňa silnej aromatickej miestnej kávy a hmla. Spíme v overenom hoteli v centre modernej Abhy a skočíme do najlepšej reštaurácie. Ceny sú tu tretinové oproti Rijádu.
Ranajky do postele - aby nikto nevidel. Prešli sme tri dedinky - krásne počasie a videli sme aj Al Habala dole v udolí. Tunely pod budovami, táto oblasť ešte čaká na invedstíciem ktoré zrekonštruujú star = budovy - lanovky ktoré nefungovali. Hight city - výhľad do nekonečna.
11. deň:
Raňajky do postele? Sme totižto vzácna návšteva. Výhľad na Abhu z najvyššieho bodu otomanského hradu. Sme o 200 metrov vyššie než je vrchol Chopku. Mierime do tajných dediniek, ktoré navštívime podľa aktuálnej situácie a možností. Dedina Al Habala, je doslova zavesená na skalnatých bralách. Na tomto mieste existuje už vyše 380 rokov, potom ak sa sem uchýlil kmeň Chatániovcov pred osmanskými Turkami. Al Habala bola dostupná len šplhaním. Okolie je zelené, úrodné a okrem iného aj plné kvetov. Muži z al Habala často nosili kvetinové pokrývky hlavy a zostala im prezývka "kvetinoví muži.“ Našim cieľom bude spoznať miestny život a ak budeme mať šťastie tak ulovíme aj skvelé zábery kvetinových mužov. Ináč, vedeli ste že al Habala je miestom prvej lanovky v saudskoarabskom kráľovstve? Celý deň chodíme z dedinky k dedinke s hlinenými a kamennými domami a tunelmi medzi domami. Žiadna z týchto dediniek nie je spomenutá na internete a iba zopár fotogafií sme dali do našej fotogalérie. Tu na juhu Saudskej Arábie ide doslova o objavnú expedíciu. Podvečer opustíme provinciu Asir a napojíme sa na náš medzinárodný let v Rijáde alebo Džidde.
12. deň:
Prílet domov zo Saudskej Arábie XL, z cesty ktorá neustále vrcholila. Keď už sa zdalo, že Saudskú Arábiu poznáme sme odleteli na absolútny juh ako keby do inej krajiny... Množstvo nových vnemov, zážitkov a nádherných miest. Stretnutie s rodinou a priateľmi a plánovanie nových ciest.