Popis zajazdu:
Gruzínsko mnohí považujú za najkrajšiu krajinu Kaukazu a dušu celého regiónu. Aj my ho tak vnímame a chceme vám ho ukázať tak, aby ste si ho odniesli v srdci. Gruzínska cesta za vínom nás vezme nielen pod kaukazské štíty či k nádherným kláštorom, ale aj do Kacheti, ktoré prezývajú „gruzínske Toskánsko“. Vynikajúce víno, dokonalá gastronómia a krajina plná zážitkov.
1. deň:
Odlet do Gruzínska, kde začína naša skvelá cesta krajinou, v ktorej vzniklo víno. Čaká nás niekoľko dní gruzínskych zážitkov a našou vstupnou bránou do gruzínskeho sveta sa stane Kutaisi. Let trvá iba 3 hodiny a 20 minút a vitajte na Kaukaze! Prílet do Kutaisi uprostred noci, no hneď po pristáti dostanete fľašku gruzínskeho vína!. Gaumardžos - na zdravie! Noc v Kutaisi
2. deň:
Po chutných raňajkách v Kutaisi vyrážame na východ, aby sme sa dnes dostali na miesto, kde rastú kaukazské kopce. Našim dnešným cieľom je Gudauri, známe lyžiarske stredisko, ktoré dnes patrí medzi najznámejšie na celom Kaukaze. Cesta sa takmer dotýka oblastí Južného Osetska a my si rozpovieme prvé epizódy smutných, kaukazských dejín. Gruzínsko by o nich veru vedelo rozprávať. V momente, kedy sa stretneme s riekou Aragavi, vyrážame na sever po starej Vojenskej ceste, ktorá už od 18.storočia spájala ruský Vladikavkaz s gruzínskym Tbilisi a dnes je obrovským zážitkom. Pred očami sa začína krajina meniť, kopce sa dvíhajú do výšky a údolia sú hlbšie. K najkrajším zastávkam nášho dňa patrí ANANURI, kde sa za hradbami ukrýva krásny, ikonický kláštor zo 17.storočia. Všade naokolo sú prenikavo zelené kaukazské lesy a priamo pod kláštorom sa na hladine priehrady krásne zrkadlí jeho odraz. Nazrite dnu, odneste si odtiaľto skvelé fotografie a pokračujeme do GUDAURI. Po príchode sa môžete prejsť mestečkom a vychutnať si pohľad na hory, ktoré sú všade naokolo. Práve sem počas zimy prichádzajú nadšenci lyžovania a Gudauri sa derie poriadne dopredu. V našom hoteli vás pozývame na prvú CK večeru, ktorú si spoločne užijeme. No čo, už cítite, že táto cesta vás poriadne obohatí? Dnes ochutnáme sortu Usakhelouri, ktorá rastie na svahoch veľkého Kaukazu. Noc v Gudauri.
3. deň:
Dnes to bude deň plný gruzínskych zážitkov. Opustíme Gudauri a vydáme sa na sever do obľúbeného mestečka STEPANTSMINDA, ktoré leží v náručí tých najkrajších hôr. Cestou sa zastavíme na priesmyku Džvari vo výške 2395 metrov nad morom a užijeme si výhľady na Kaukaz. Džvari znamená kríž a je to odraz kresťanského dedičstva, ktoré si Gruzínsko nesmierne váži. Pohľadáme aj unikátnu Panorámu ozdobenú staručkými mozaikami, kde sa prelínajú ruské aj gruzínske príbehy. Prečo je medzi nimi aj Prométeus? Odpoveď budeme hľadať v Stepantsminde pri pohľade na vznešený, zasnežený Kazbeg. Presne s ním sa totiž spája mýtus o Prométeovi a my si ho rozpovieme v tieni kláštora Tsminda Sameba Gergeti. V celom Gruzínsku snáď niet ikonickejšieho miesta, než výhľad na tento kostolík za ktorým sa dvíha 5054 metrov vysoký Kazbeg! Na obed pre vás máme dnes prekvapenie. Ocitneme sa u miestnej rodiny a naučíme sa robiť jedno z tradičných gruzínskych jedál Khinkali. Sú to taštičky plnené mäsom a verte, že to bude skvelý zážitok. Doma po návrate z Gruzínska ich spravíte návšteve s pohárikom gruzínskeho vína a budete na Olympe.
Po vynikajúcom obede si dáme sortu Mtsvane. K úžasnému horskému pocitu sa odroda Mtsvane hodí a ide o najobľúbenejšiu odrodu Ľuboša Fellnera, ktorý tento zájazd pre Vás pripravil. Mtsvane je „zelené víno“ a patrí k neskoro dozrievajúcim odrodám, ľahko oxiduje, a to je dôvodom, prečo len niekoľkí vinári vyrábajú vína z tejto vzácnej odrody. Mtsvane pochádza z blízkosti zo stredu Gruzínska. Nádhera prírody, na podnebí aj vo vašej duši a my odchádzame Vojenskou cestou na juh až do hlavného mesta Tbilisi. Prvé prechádzky hlavným mestom a podvečerné Tbilisi s atmosférou, ktorá sa veľmi rýchlo dostane pod kožu. Ešte ste tu len chvíľku, no už máte pocit, že ste v najkrajšom meste celého Kaukazu. Noc v Tbilisi.
4. deň:
Príjemná a dokonalá prehliadka TBILISI. Má povesť najkrajšieho mesta na Kaukaze a je pripravené nám to dokázať. Tešíte sa? Tbilisi vzniklo už v 4.storočí na pomedzí Európy a Ázie a miešali sa tu národy aj náboženstvá. Tbilisi vzniklo ako mozaika a tomu pocitu sa neubránite. Chvíľku budeme pozorovať rieku Mtkvari, ktorá rozdeľuje mesto a na jej brehoch si vysvetlíme, kde leží staré aj nové Tbilisi. Lanovkou sa vyberieme na pahorok nad mesto tam, kde stojí Matka Gruzínska. V ruke má meč aj misku vína. Ak prichádzate v dobrom, tečie pre vás v Gruzínsku víno, ak v zlom, okúste ostrie miestnej šable. Pevnosť Narikala nad starým Tbilisi má najkrajšie výhľady na celé mesto. Povieme si tu legendu o sokolovi a vydáme sa na miesto, kde Tbilisi pred stáročiami založili. Kedysi tu boli sírne pramene a oni stáli na počiatku mesta. Ulovíte večer zážitok a ponoríte sa do nich, tak ako to pred rokmi spravili Puškin či Dumas? Budete mať takúto možnosť! Počas prehliadky si dáme obed a objavíme ďalšie gruzínske chute. Čo to bude dnes? Chačapuri, lobio alebo lobiani? Váš sprievodca vám poradí vybrať si z plejády fantastických jedál. K tomu pohárik červeného Saperavi alebo skúsite gruzínsky koňak Mardžanišvili? Prechádzka starým mestom. Synagóga, arménsky aj katolícky kostol, pravoslávne chrámy a prítmie gruzínskych kláštorov. Kde stála kedysi socha Lenina? Kto je dnes patrónom Gruzínska? V kláštore Kašveti nás čaká príbeh o počatom kameni. Presvedčilo vás Tbilisi, že je najkrajším mestom Kaukazu? Nás áno! Večer si môžete oddýchnuť v sírnych kúpeľoch alebo si zájsť na drink do Sky Baru s výhľadom na nočné mesto. Tbilisi je zážitok.
5. deň:
Východným regiónom Gruzínska je Kacheti pretkané vínnou cestou. Presne tam sa dnes vyberieme, pretože kráčať v Gruzínsku po stopách vína bez Kacheti je prakticky nemožné. Víno sa preplietlo s Gruzínskom ako deň s nocou a práve v Kacheti pochopíme jeho význam. Presun do SIGNAGI má len cca 100 kilometrov a krajinu naokolo si zamilujete. V diaľke doznievajú špičky kaukazských hôr a pod kopcami sa rozlieva úrodné údolie Alazani plné kláštorov, malých mestečiek a ľudí s veľkými srdcami. Gruzínci svojou pohostinnosťou predbehli desiatky národov. Prechádzka Signagi s nezameniteľnou atmosférou. Ak túžite ochutnávať skvelé víno, toto je vynikajúce miesto. Porozprávame sa o víne, o jeho histórii, súčasnosti a čo je najdôležitejšie, ochutnáte výnimočné vína miestnej produkcie. Kacheti sme začali objavovať medzi prvými a máme tu najviac skúseností. Po ochutnávke sa vyberieme do GREMI. Unikátny kláštor prepletený pevnosťou stojí na vŕšku od 17.storočia. Dnu nájdeme vzácne fresky aj miestnosti, ktoré slúžili kráľom celého Kacheti. Pokračujeme do TELAVI, kde dnes strávime noc. Prejdete sa ešte mestečkom alebo si radšej sadnete do miestneho podniku na večeru a víno? Slovíčko „Gaumardžos“ je vám už za niekoľko dní dôverne známe a pripijeme si ním aj dnes. Kto sa podujme na funkciu tamady? Pripíjame na nové cesty za zážitkami a dobrodružstvom.
6. deň:
Po raňajkách v Telavi nás čaká objavovanie Kacheti s ktorým sme už včera začali. Medzi tie najdôležitejšie miesta patrí obrovský kláštor ALAVERDI umiestnený medzi vinicami. Dodnes v ňom žijú mnísi a môžete si u nich kúpiť fľašku vína alebo vynikajúci, organický med. Vyberieme sa ešte k viniciam Tsinandali na ďalšiu ochutnávku? Ochutnajme ďalšie vína z Kacheti! Vína sa tu v regióne stále robia tradičným spôsobom a mnohé z nich dozrievajú v hlinených nádobách zvaných kvervi. Aké staré je gruzínske víno? 6000 rokov alebo 8000 rokov? Dozviete sa o ňom všetko! Kacheti sme si vychutnali plnými dúškami, a tak sa môžeme vrátiť nazad do Tbilisi. Mesto už poznáte a teraz vás bude lákať na príjemné potulky. Malé kaviarničky, vinárne, staré uličky mesta a posledný večer v hlavnom meste. Noc v Tbilisi.
7. deň:
Lúčime sa s Tbilisi, no rieka Mtvkari nám ešte bude robiť chvíľku spoločnosť. Mierime totiž na sever do mestečka MCCHETA, ktoré je najposvätnejším miestom celého Gruzínska. Kedysi bola práve Mccheta hlavným mestom kráľovstva a leží na dokonalom sútoku riek. Z kopca nad mestom, tam kde stojí historický kláštor Džvari si pozrieme panorámu čarovného miesta a dozvieme sa o svätej Nino, ktorá položila základy kresťanstva. Spoločne s Arménmi patria Gruzínci medzi národy, ktoré ako prvé prijali kríž. Kúpite si pred kláštorom gruzínske suveníry? Máte už picí roh či obrovskú baranicu? Alebo si odtiaľto odnesiete kríž? V katedrále Svetitschovali leží vzácna relikvia Kristovho rúcha a my si povieme ako sa sem dostala. Vezmite si na miestnom trhovisku čurčchelu a pokračujeme do historického UPLITSIKHE na prahu známeho Gori. Ešte predtým si dáme krátku zastávku v GORI, kde si pozrieme Stalinove múzeum a dozvieme sa o zvláštnom vzťahu Gruzíncov k najznámejšiemu rodákovi. Stopy Uplitskihe siahajú do 2.tisícročia pr.Kr. a dnes tu na nás čakajú pôsobivé ruiny. Počuli ste už o tomto mieste? Dôkladná prehliadka a po nej presun do KUTAISI. Podvečerný príchod a rozlúčková gruzínska večera na ktorú vás všetkých pozývame v našom hoteli. Bude to krásna bodka za Gruzínskom!
8. deň:
Pred tým, než odletíme domov sa ešte pozrieme na staré Kutaisi. Kedysi práve tu mala ležať bájna Kolchyda za ktorou sa vydali legendárni Argonauti. Dnes má Kutaisi fantastickú katedrálu Bagrati z 11.storočia. Patrí k skvostom gruzínskej stredovekej architektúry a vy sa nadýchnete jej interiéru. Dajte si posledný gruzínsky obed a pomaly sa poberieme na letisko s hlavou plnou gruzínskych zážitkov.