Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko

Destinácia: Azerbajdžan

xxxxx
Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko
Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko
Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko Kaukaz - Nachičevan, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko

















Termín: od 27.8.2025 do 10.9.2025 - 15/14 dní/nocí Kód zájazdu: 1333949
letecká
Doprava: letecká
Strava: raňajky
Kód termínu: 85060145
Cena od: 3 480,00 €
+ príplatky od: 457,00 €

Typ dovolenky: Poznávacie zájazdy


Popis zájazdu:

Popis zajazdu:
Unikátna cesta, ktorá spojí nielen tri pestré krajiny ležiace pod Kaukazom, ale ktorá Vás prevedie aj jedinečným regiónom Nachičevan. Od Kaspického mora pod Ararat. Vynikajúca kuchyňa, koňak a gruzínske víno nám urobia Kaukaz ešte príťažlivejším

1. deň:
Odletom z Viedne začneme krásnu cestu cez tri krajiny Kaukazu.

2. deň:
Ranný prílet doi Nachičevanu. Na tejto ceste budeme balansovať medzi Európu a Áziou. Celá trasa sa pohybuje po bezpečných oblastiach. Prílet do Nachičevanu, do unikátnej autonómnej republiky, ktorú takmer nikto nepozná a málokto ju vie ukázať prstom na mape. Kde to presne sme? Miesto, kam ešte nedorazil turizmus. Nachičevan to je krajina krásnych hrobiek a vysokých hôr medzi ktorými leží neznáme hlavné mesto. Rozpovieme si legendu o potope sveta a mužovi menom Noe, ba čo viac navštívime jeho hrobku. Napadlo by Vás, že sa ukrýva práve tu? Nachičevan nám ukáže aj vzácne hrobky Mumine Chatúm a Jusúfa ibn Kusajra z 12.storočia. Zistíme ako vyzerajú miestne koberce a prejdeme sa domami, kde žili miestni panovníci. Na obed ochutnáme širin plov, najtradičnejšie jedlo regiónu, kde sa chuť baraniny s ryžou mieša s lieskovcami, mandľami a sušeným ovocím. Dostal sa dokonca na azerbajdžanskú známku! Presun do regiónu Šarur k monumentu v dedinke Garabaghlar, ktorý ovplyvnil veže od Tabrizu cez Bagdad až po Konyiu. Výhľady na posvätný Ararat.

3. deň:
Staré mesto Ordubad na juhu regiónu čaká na zápis do zoznamu UNESCO a my uvidíme prečo. Na jednej strane Arménsko, na druhej Irán a my sme v strede. Historické domy, mosty, mešity a príbehy Hodvábnej cesty, ktorá prechádzala aj tadiaľto. Zastávka v jaskyni Asabu Kahf spomínanej v Koráne. Uvidíme Hadiu horu? Pohľadáme originálne suveníry? V dedinke Gülüstan pohľadáme stredoveké ruiny a krásnou krajinou sa vrátime nazad do hlavného mesta Nachičevan a preletíme do Baku. V metropole Azerbajdžanu pristaneme v neskorších večerných hodinách.

4. deň:
Deň nabitý azerbajdžanskými zážitkami. Hneď ráno sa vyberieme južne od Baku, aby sme odkryli svet tajomných petroglyfov v Qobustane, ktoré tu do skál ukryli ešte lovci z doby kamennej. Známy dobrodruh Thor Heyerdhal prišiel pri pohľade na ne s teóriou, že práve odtiaľto pochádzajú Vikingovia! Aká teória napadne vás? Náš sprievodca vám podčiarkne unikátnosť tohto miesta. Za zážitkami ideme na doraz a skúsime pohľadať fantastické bahenné sopky. Takéto niečo ste ešte nevideli. Sopky a ich bublanie priamo pred našimi očami. Ponoríte do nich ruku? Na toto nezabudnete. Vychutnáme si obed, ochutnáme prvé šašlíky a odvážlivci si môžu vyskúšať aké je to ponoriť sa do Kaspického mora. Kúpali ste sa už s výhľadom na ropné veže? Podrobná prehliadka BAKU. Miesta, kde zbohatol Alfred Nobel, kde sa prelína Orient s 21.storočím a kde dávno pred islamom horeli ohne zoroastriánskeho náboženstva a uctieval sa tu Ahura Mazda. Vychutnáme si panorámu mesta nad ktorým napočítame každým rokom viac výškových budov a napokon sa stratíme v uličkách starého mesta Ičeri Šeher, kde stojí Palác Širvanšáh z 15.storočia aj Panenská veža s príbehom. Ukážeme si kadiaľ vedie mestský okruh F1 a v modernom Baku so širokými bulvármi objavíme luxusné obchody, reštaurácie a parížsku noblesu. Deň ešte nekončí a na večeru ochutnáte fantastický kaviár z belugy a sladký azerbajdžanský koňak.

5. deň:
Abšeronský polostrov plný zemného plynu a ropy necháme za nami a vyberieme sa po stopách starobylej Hodvábnej cesty, ktorá kedysi križovala aj južný Kaukaz. Vysvetlíme si súvislosti a ako pútnici na vlnách času smerujeme až do kaukazského mestečka ŠEKI uloženého pod zelenými horami. Zastavíme sa v ŠAMACHI pri najstaršej mešite Kaukazu a na kopci nad mestom s krásnym výhľadom pohľadáme hrobku posledného panovníka. Toto miesto turisti nepoznajú a budeme tu sami. Práve tu budete cítiť naše know how. Prehliadka Šeki a Chánov palác, kde sa budeme cítiť ako v Perzii. Orientálna rozprávka, ktorá sa prebojovala až na zoznam UNESCO! Aj tieto miesta budú patriť len a len nám. Prejdeme sa mestom, nazrieme do slávneho karavanseráju a ochutnáme najlepšiu chalvu na Kaukaze. Okolo nás pulzuje vidiecky pokoj. Cítite ten obrovský rozdiel medzi Šeki a Baku? Kam sa podeli všetky karavany? Večer si na hlavnom námestí v najlepšom podniku mesta vychutnáme dokonalú jahňacinu, kebaby a zapijeme ich čiernym čajom alebo lokálnym vínom.

6. deň:
Dnes prekročíme azerbajdžansko-gruzínske hranice, no ešte pred tým si vychutnáme v Šeki cestovateľský bonbónik v podaní miestneho bazáru. Nikde žiadni turisti iba nefalšovaný chaos. Chalva, hrozno, oriešky, sušené ovocie, zelenina, ovocie a pastva pre oči. Sme v Gruzínsku! Krajina tvrdých, no mimoriadne pohostinných ľudí, skvelého jedla, výborného vína, krajina legiend, príbehov, krásnych hôr a zážitkov. Príchod do mestečka SIGNAGI v srdci vinárskeho regiónu Kacheti. Nemáte pocit, že ste v Toskánsku? Naokolo pahorky posiate snehom, hlboké, úrodné údolie Alazani máme pod nohami a opájame sa prvými dúškami gruzínskeho vína. Gaumardžos, teda „Na zdravie“ bude jedno z prvých gruzínskych slovíčok. Večera v tradičnej reštaurácii s miestnymi špecialitami.

7. deň:
Dnešný deň budeme hľadať zážitky vo vinárskom regióne Kacheti, ktorý sme začali objavovať medzi prvými. Kraj posiaty kláštormi, ruinami a najlepšími vinicami Gruzínska si zamilujete nielen počas prehliadky, ale aj počas momentov s gruzínskym vínkom v ruke. Nikam sa neponáhľame a necháme čas plynúť okolo nás. Navštívime kláštor GREMI zo 17.storočia, ktorý slúžil ako svätostánok posiaty freskami, ale aj ako sídlo kráľov z Kacheti. Vinica CHAREBA je unikátna, pretože sa skrýva v jaskyniach, kde ochutnáme najlepšie lokálne vína. Kláštor ALAVERDI medzi vinicami zaujme svojou obrovitánskou zvonicou a dodnes v ňom žijú mnísi. Aká by to bola návšteva Kacheti, ak by ste stáli len v jednej vinici? Zastavíme sa na príjemnom mieste, kde je víno láskou a kde si o ňom povieme viac. Vedeli ste, že možno pochádza vína priamo odtiaľto? Ochutnali ste už čaču? Ak nie, napravíme to! Návrat do Signagi, kde strávime našu druhú noc.

8. deň:
Opustíme Kacheti a vydáme sa na juh Gruzínska až na hranicu s Azerbajdžanom, kde leží unikátny mníšsky komplex DAVID GAREDŽA zo 6.storočia. Cestou si u domácich nakúpime syry, zeleninu a čerstvý chlieb a na obed si spravíme gruzínsky piknik! Kopcovité Kacheti sa zmení na vyprahnutú polopúšť bez civilizácie a ak budeme mať šťastie, možno stretneme nomádov so svojimi stádami. So skúseným sprievodcom zrealizujeme krátku túru po jaskyniach a kláštoroch Lavra a Udabno. Opustenosť tohto miesta nás dostane. Krajšie fresky a nástenné maľby ste ešte na Kaukaze nevideli. Po obede pokračujeme do TBILISI. Mesto založené v 4.storočí, ležalo vždy na hraniciach medzi Európou a Áziou, západom a východom. Mešita, synagóga, arménsky a rímskokatolícky kostol a samozrejme gruzínska architektúra. Lanovkou sa odvezieme ponad rieku Mtkvari až k pevnosti Narikala, kde si ukážeme bod, odkiaľ máte najkrajší výhľad na celé mesto. Tbilisi je unikátny mix kultúr, architektúr a vďaka atmosfére sa o ňom hovorí ako o najkrajšom meste celého Kaukazu. Povieme si legendu o počatom kameni aj legendu o sokolovi na mieste, kde bolo mesto založené. Budeme sa túlať starými uličkami v meste a možno nás opäť zláka lokálna vináreň či tradičný podnik s fantastickými chačapuri alebo lobiom. Večer sa vyberiete do Sky Baru za drinkom a výhľadom alebo si objednáme privátne kúpele na slávnom mieste, kde sa pred nami kúpal Dumas či Puškin?

9. deň:
Zláka nás volanie kaukazských štítov a tak vyrazíme Vojenskou cestou na sever až do hôr. Postavili ju Rusi, aby dobýjali kaukazské krajiny a spomínal ju aj Lermontov vo svojom Hrdinovi všetkých čias. Kam sa pohneme, tam sme súčasťou príbehov. Posvätná MTŠKETA na sútoku riek. Staré, hlavné mesto krajiny z 2.tisícročia pr.Kr. pod patronátom UNESCO. Nádherné situovaný kláštor Džvari na kopci s fantastickým výhľadom. Presne tu prijali Gruzínci v 4.storočí kresťanstvo. Legenda o svätej Nino a silná atmosféra. Kúpite si tu svoj kríž? Katedrála Svetitschovali s relikviou Kristovho rúcha. Ponárame sa hlbšie do hôr a na brehu jazera ANANURI si pozrieme ikonický kláštor, odkiaľ si odveziete tie najkrajšie fotografie. Kaukazské štíty a údolia. Prvé dedinky, mestečká, panorámy a odrazu stojíme pod zasneženým KAZBEGOM (5047 mnm). Presadneme do džípov a odvezieme sa rozbitou cestou až ku kláštoru Tsminda Sameba. Krajšiu vyhliadku tu v Kazbegu už nezažijete a toto bude najsilnejší zážitok dnešného dňa.

10. deň:
Návrat do TBILISI si okoreníme zastávkou na mieste, kde sa narodil najslávnejší Gruzínec. Hovorí vám niečo meno Josif Džugašvili? Svet ho pozná ako Stalina a my sa prejdeme nielen jeho ulicou, ale navštívime aj jeho monumentálne múzeum, rodný dom a jeho pancierový vlak. GORI je Stalinove mesto a jeho duch je tu dodnes silný. Aký majú Gruzínci názor na oceľového muža, ktorý krutou rukou tvoril dejiny Sovietskeho zväzu? Vysvetlíme si súvislosti. Podvečerný príchod do Tbilisi, ktoré už poznáme. Prejdete sa k obrovskej katedrále, ktorá tvorí panorámu mesta alebo si sadnete na okázalú ulicu Sharden na drink  či kávu a budete pozorovať tep mesta? Posledná gruzínska večera, posledné dúšky gruzínskeho koňaku a ráno nás čaká Arménsko.

11. deň:
Dnes sa nám otvorí magický a lákavý svet historickej krajiny menom ARMÉNSKO. Prvá kresťanská krajina sveta (prijali kresťanstvo už v roku 301) je krajinou, ktorá predčí mnohé svojou hrdosťou. Arméni sú múdri, cieľavedomí a sú roztrúsení takmer po celom svete. Viete že William Saroyan, André Agassi, Charles Aznavour, Cher aj miliardár Kirk Kerkorian majú arménsky pôvod? Sme tu preto, aby sme sa do tejto krajiny ponorili a zamilovali si ju. Sever krajiny preslávilo niekoľko kláštorov a my si vyberieme najkrajších z nich. Kláštor HAGHPAT zapísaný v UNESCO bude našou vstupnou bránou do Arménska. Už vidíte ten rozdiel medzi gruzínskymi a arménskymi kláštormi? Prvý arménsky šašlík, tenučký lavaš, dúšok koňaku a pokračujeme k slávnemu jazeru SEVAN. Vychutnáme si jeho panorámu z nadhľadu a pochopíte, prečo ho Arméni tak milujú. Okúpete sa na miestnej pláži tak ako kedysi výletníci zo všetkých kútov Sovietskeho zväzu? Sme v nadmorskej výške 1900 mnm, ale cez leto aj tu panuje horúčava. Oddych na brehoch Sevanu.

12. deň:
Po zážitkových dňoch dnes trochu zvoľníme tempo, aby sme si oddýchli a načerpali sily na brehu Sevanského jazera. Sme na arménskej riviére a dokonale to využijeme. Pozrieme si unikátne miesto NORATUS, ktoré turisti ešte neobjavili a pohľadáme tu najkrajšie chačkary arménskeho sveta. Prečo sú pre Arménov tak dôležité a čo predstavujú? Cez horský priesmyk Selim pass pokračujeme až k chrámom v Tateve. Vedeli, ste že tadiaľto viedla hodvábna cesta? Komplex chrámov z 9.st nám vyrazí dych a deň zakončíme v Gorise.

13. deň:
Po ceste zo Sevanu do Jerevanu využijeme náš prenajatý mikrobus, aby sme ulovili niekoľko zážitkov. Ak by ste išli lokálnou dopravou, miniete ich a cesta je chudobnejšia. Kláštor NORAVANK nás prekvapí svojou dokonalou polohou pod vysokými skalami na konci prírodného kaňonu. Na jeho fasáda pohľadáme portrét samotného Boha. Vynikajúce šašlíky na drevenom uhlí a šaláty zo zeleniny, ktorej chuť sme u nás už zabudli. Pili ste už arménske víno? Zastavíme sa v ARENI, ktoré je hlavným vinárskym centrom krajiny. S gruzínskym sa nedá ani porovnať, ale určite vás zaujme. Kláštor KHOR VIRAP sa stal legendou. Jeho poloha pred majestátnym Araratom bude patriť k najkrajším pohľadom našej kaukazskej cesty. Ararat leží v Turecku, no dodnes sem Arméni s nostalgiou prichádzajú hľadieť na posvätnú horu, ktorá je ich symbolom. Práve tu na mieste, kde dnes stojí kláštor prijali Arméni v roku 301 kresťanstvo ako prvá krajina na svete. Prečo sem pútnici nosia kohútov? Ako ďaleko sme od tureckej hranice? Príchod do podvečerného Jerevanu.

14. deň:
V okolí Jerevanu na nás čaká dvojica historických miest. EČMIADZIN považujú miestni za arménsky Vatikán a jeho obyvatelia veria, že jeho miesto určil samotný Ježiš Kristus. Prečo je tak významná? Ruina katedrály ZVARTNOTS sa dostala na zoznam UNESCO a ak budeme mať šťastie, priamo za ňou vyrastie aj zasnežený Ararat. Prehliadka legendárneho JEREVANU. Je nejaké miesto na Kaukaze známejšie ako arménska metropola? Získa si nás hneď od začiatku! Pozrieme sa na to ako vzniká najslávnejší koňak Arménska s príznačným názvom Ararat a bez ochutnávky neodídeme. Kúpite si tu domov svoj luxusný suvenír? Naša batožina je pred koncom odrazu o pár kilogramov ťažšia. Snívali ste niekedy o tom, že budete popíjať koňak priamo v Jerevane? Ďalší splnený sen a zážitok. Jerevan má európsku atmosféru, nostalgiu sovietskych krajín a všade sú kaviarničky, reštaurácie, no nechýbajú ani diskotéky či kasína. Sú Arménsky najkrajšie ženy Kaukazu? Pozrieme si mesto z vyhliadky nad Kaskádou. Budova divadla, široké bulváre plné obchodíkov či kaviarní a priestranné Námestie republiky s Hodinovou vežou, fontánami či múzeom. Chutný boršč, posledné nákupy a užívanie si atmosféry. Rozlúčime sa s Jerevanom v luxusnej reštaurácii v centre mesta? Z Kaukazu odchádzame nadšení.

15. deň:
Odlet z Jerevanu s kufrom plným zážitkov domov


 

Kalkulácia zájazdu:

Nachičevan:
ajax kalkulace
 

Nezáväzná objednávka:

Hodnota musí byť vyplnená.
Hodnota musí byť vyplnená.
Neplatný tvar emailu.
Hodnota musí byť vyplnená ve formátu +421xxxyyyzzz bez mezer.
rokov. (Vek v čase skončenia zájazdu.)