Popis zajazdu:
Nezvyčajná cesta juhovýchodnou Áziou. Od mrakodrapov Kuala Lumpur k bohatstvu Bruneja. Z pralesa Bornea, kde budeme kŕmiť orangutany na nádherné pláže. Po kľukatých cestách Filipín do hispánskej Manily. Poďte s nami spoznať inú tvár Ázie.
1. deň:
Odlet z Viedne do Malajzie.
2. deň:
Prílet do Kuala Lumpur. Prvý dotyk s ázijskou modernou. Hypermoderné hlavné mesto Malajzie. Mesto, kde sa na jednom mieste stretáva malajská, čínska, indická aj britská kultúra. Slávne dvojičky Petronas (452 m), námestie Merdeka s obrovskou vlajkou a koloniálnou architektúrou. Bahenný sútok – doslovný preklad Kuala Lumpur, miesto sútoku dvoch riek Klong a Gombak, medzi ktorými sa nachádza rozprávkovo krásna mešita Jamek. Porovnáme si ju s mešitou Negara, pozrieme si koloniálne perly architekta Hubbocka a ochutnáme rôzne druhy malajskej kávy. Skúsili ste niekedy kávu s chuťou durianu? Panorámu mesta si užijeme z vyhliadkovej veže Menara.
3. deň:
Odlet smer BRUNEJ – exotický mini štátik na ostrove Borneo. Nulové dane, žiadny priemysel, len samá ropa. Jeden z najzazobanejších štátov sveta s modernou architektúrou. Brunejský sultán patrí medzi najbohatších ľudí na svete, má najväčšiu zbierku áut, záľubu v póle a vrtuľníkoch. Ako narodeninové darčeky kupuje aj lietadlá. Prvé nádychy brunejskej exotiky a zaujímavá večera miestnej kuchyne.
4. deň:
Počas prehliadky hlavného mesta BANDAR SERI BEGAWAN uvidíme nádhernú a modernú mešitu sultánovho otca, nazrieme do múzea plného zaujímavostí o sultanáte a na miestnom trhovisku pohľadáme brunejské sladkosti, ovocie, aké sme ešte nevideli a samozrejme čo to ochutnáme. Sultán býva v obrovskom paláci a my sa na neho pôjdeme pozrieť. Po skvelom obede nás čaká návšteva plávajúcej dediny Kampong Ayer, ktorú dodnes obýva až 10% obyvateľov Bruneja. Prečo je to tak? Domy na koloch, drevené chatrče a najbohatší panovník sveta? Totálna exotika.
5. deň:
Nalodíme sa na trajekt a plavíme sa po severnom pobreží Bornea až do hlavného mesta ostrovnej Malajzie – KOTA KINABALU. Ubytujeme sa a prejdeme sa mestom, ktoré Briti volali svojho času Jesselton. Vysvetlíme si prečo. Večeru strávime na vynikajúcom pouličnom markete, kde sa podáva ten najlepší streetfood Bornea.
6. deň:
Odlet do mesta SANDAKAN na východnej strane severného Bornea. Málo navštevované miesto je skvelým východzím bodom k návšteve unikátnej rezervácie orangutanov v Sepiloku. Pracovníci centra tu pripravujú mladé orangutany na návrat späť do voľnej prírody a my budeme mať šancu vidieť tieto krásne zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Prečo je orangutan symbolom Bornea? Povieme si o nich viac a tým najväčším zážitkom bude určite pozorovanie orangutanov počas prikrmovania. Borneo je plné unikátnych zvierat a tak sa pozrieme aj na malé medvede malajské, typické pre tieto končiny. Čo predstavoval „Pochod smrti“ a kam viedol? Aj to sa dozviete v Sandakane. Nakupovanie exotického ovocia na miestnom trhovisku a príjemný oddych.
7. deň:
Sandakan ešte neopustíme a vyberieme sa spoznávať krásy najväčšej vápencovej jaskyne v Sabahu. Majestátna jaskyňa Gomantong, ktorá je domovom miliónov vtákov a my sa dostaneme do jej útrob. Pred obedom sa presunieme k rieke Kinabatangan, ktorá je s dĺžkou 560 km najdlhšia v tejto oblasti. Čaká nás nádherná vyhliadková plavba. Nezabudnuteľné scenérie a nespútaná divokosť prírody Bornea. Máte sa na čo tešiť.
8. deň:
Cesta naprieč Borneom, aby sme sa vrátili nazad do Kota Kinabalu. Uvidíme tak nielen mestá, ale aj fantastickú prírodu ostrova, ktorú tvorí z veľkej časti dažďový les. Kam sa stráca a prečo? Všetko okolo nás hrá bujnou zelenou farbou. Na obed sa zastavíme na čajovej plantáži Sabah, kde si vychutnáme miestnu kuchyňu s pohľadom na čajové políčka a neďaleké hory. Tomu sa povie zážitok! Skúsime pohľadať unikátnu raflésiu a zastavíme pri horúcich prameňoch Poring Hot Springs. Okúpete sa alebo sa radšej vyberiete do korún obrovských stromov na drevený chodník? Ak budeme mať šťastie, vynorí sa z hmly aj najvyšší vrch celej Malajzie – Mount Kinabalu (4095m). Večer v Kota Kinabalu sa nesie v znamení vynikajúceho jedla. Ochutnáte čerstvo pripraveného homára alebo dáte prednosť miestnym rybám?
9. deň:
Exotické mesto KOTA KINABALU a možnosť návštevy blízkeho národného parku Tunku Abdul Rahman. Park tvorí niekoľko ostrovov a my sa na ne preplavíme loďkou tak, aby sme ich stihli niekoľko a mohli si vychutnať zaujímavé a krásne pláže spojené s kúpaním, šnorchlovaním či oddychom. Po našej ceste Áziou nám sladké ničnerobenie na bornejských plážach padne veľmi vhod. Prechádzky mestom, nakupovanie posledných suvenírov z Bornea, zjednávanie exotického ovocia na miestnom trhovisku alebo vyhliadka na mesto z neďalekého pahorku. Večer rozlúčka s čerstvými rybami, lacnými homármi či krevetami a posledná noc na Borneu.
10. deň:
Pokračujeme ďalej, letíme na Filipíny! Pristávame v krajine so 7000 exotickými ostrovmi, položenými v západnom Pacifiku na rozhraní Ázie a Oceánie. Úplne iný svet ako Borneo, odkiaľ prichádzame a o chvíľku sami uvidíte rozdiely.
11. deň:
Cesta klimatizovanou dopravou na sever do hôr k svetoznámym terasovým ryžovým poliam v blízkosti mesta BANAUE. Výhľady na Filipínske Kordillery. Prečo sa volajú rovnako ako hory v Južnej Amerike? Sprevádzajú nás kopce, filipínske mestečká, ryžové polia a prvé ochutnávky filipínskej kuchyne. Po príchode do Banaue sa odvezieme na vyhliadku, aby sme naplno pochopili v akej kráse sme sa ocitli. Noc v Banaue.
12. deň:
Na ráno máme pripravené prekvapenie a objednáme si len pre nás tradičné, filipínske, pomaľované jeepney. Kde inde by sme mali mať takýto zážitok? Čaká nás prírodný div sveta – ryžové terasy v mestečku BATAD. Ľahký trek k ryžovým poliam. Nebudete veriť, že toto spravili príslušníci kmeňa Ifugao primitívnymi nástrojmi pred viac než dvomi tisíckami rokov. Kúpite si tu nejaký zaujímavý suvenír od Ifugao, ktorý sa dá porovnať iba s tými v Zimbabwe či na Sumatre? Skvelý obed u domácich, výhľad na najfotogenickejší obrázok severných Filipín a ukážeme si aj to, prečo je ryža bielym zlatom. Návrat do Banaue.
13. deň:
Presun po krkolomnej Zig Zag Road, najvyššie položenej ceste Filipín na juh. Úchvatný zážitok a neskutočné výhľady. BAGUIO je známe ako letné, hlavné mesto Filipín a už od jeho založenia ho vyhľadávala smotánka, ktorá si užívala v príjemnej klíme v nadmorskej výške 1500 mnm. Naokolo sú borovicové lesy a priamo tu si vysvetlíme vzťahy medzi USA a Filipínami. Pozrieme sa do miestnej katedrály a povieme si o japonskom generálovi Yamašitovi, ktorý sa zapísal do dejín práve v tomto meste.
14. deň:
Bohatý program do poslednej minúty. MANILA – hlavné mesto Filipín, desaťmiliónové veľkomesto s výstavnými štvrťami pre bohatých, ale aj slumy pre chudobu. Manila je často považovaná za druhú Havanu vďaka svojej atmosfére za múrmi koloniálnej štvrte Intramuros. Historické centrum s hlavnou katedrálou a úzkymi uličkami, ktoré Vás prenesú do čias španielskej nadvlády. V jarnom termíne účasť na krížovej ceste a nezabudnuteľný obrad Ukrižovania Ježiša Krista! Jeden z najslávnejších náboženských obradov našej planéty a my pri ňom ani teraz nebudeme chýbať. Zimomriavky po celom tele a unikátne zábery, ktoré vám doma nebudú veriť.
15. deň:
Transfer na letisko a odlet domov z tejto nezabudnuteľnej cesty.
16. deň:
Prílet domov.