Popis zajazdu:
Vystúpte na najvyššie vrchy 4 škandinávskych krajín na jednej ceste. Wow. Prvá kombinácia na slovenskom trhu, ktorá spája najvyšší kopček Dánska (170 m), Fínska (1328 m), švédsku Kebnekaise (2104 m) a nórsky Galdhopiggen (2469 m).
1. deň:
Ranný odlet z Viedne, priamo z letiska smerujeme pod najvyšší vrch Dánska. Ani každý Dán ho nevie nájsť. My vám ho ukážeme. Stojíme na najnižšom najvyššom vrchole krajiny Európskej únie. Výhľad z Mollehoju. Príchod do Kodane a zábava v hlavnom meste Dánskeho kráľovstva. Poradíme vám top reštauráciu alebo najlepší bar. Veď oslavujeme náš prvý vrchol.
2. deň:
Ráno sa prejdeme nádhernou Kodaňou. Ak toto mesto nepoznáte, ukážeme vám jeho topky. Ak ste tu už boli, zavedieme vás na miesta, ktoré ste ešte nevideli. Na poludnie presun do prístavu a odchod zážitkovým trajektom do Nórska. Noc na lodi v kajutách.
3. deň:
Príchod do Oslo a prechádzka hlavným mestom Nórskeho kráľovstva. Opäť platí. Boli ste už v Oslo? Určite ste nevideli jeho modernú štvrť. Prevedieme vás a zorientujeme. Potom už pokračujeme na sever. Príchod do údolia bohov. Sme v najkrajších nórskych horách.
4. deň:
A sme tu. Na chate Juvashytta sa stretneme s naším horským vodcom a začneme pomaly stúpať k najvyššej hore Škandinávie. Ľadovec prejdeme naviazaní na lane a potom už len záverečný výstup. A sme tu! GALDHOPIGGEN - vyššie sa už v Škandinávii ísť nedá. Zostup do základného tábora a krátky presun do dejiska najlepšej zimnej olympiády v dejinách. Noc v LILLEHAMMERI.
5. deň:
Čaká nás prelet krížom Škandináviou. Pristávame v hlavnom meste severného Nórska ďaleko za polárnym kruhom. Kedysi si tu dobyvatelia Arktídy Amundsen, Nansen či Umberto Nobile podávali kľučku. Dnes tu leží najsevernejšia univerzita na svete a behá sa Maratón polnočného slnka. Aj tu už CK behalo. Od 18. mája do konca júla tu slnko nezapadne. Lanovkou sa vyvezieme na vyhliadku Storsneinen (nie je v cene, 421 m.n.m.), tí akčnejší vystúpia peši, nahliadneme do Katedrály Severného ľadového oceánu.
6. deň:
Kebnekaise s výškou 2097 m nepôsobí ako vysoký končiar. Vďaka svojej polohe ďaleko za polárnym kruhom nám však ponúkne poriadne severské dobrodružstvo. Kebnekaise má dva končiare Južný a Severný. Keď som chodil do školy, učili ma, že Južný má výsku 2113 metrov, po roztopení časti snehu to však už neplatí a oba majú dnes 2097 m. Ľadovec na vrchole má však dodnes impozantnú hrúbku 40 metrov. Vrchol Kebnekaise je obrovský zážitok. Okolo nás najvyššie švédske končiare (ďalšie tri majú cez 2000 metrov) a asi 40 ľadovcov. Večer zaslúžená oslava. Tri zo štyroch vrcholov máme za sebou.
7. deň:
Opúšťame švédsky národný park Abisko a smerujeme do krajiny 180 000 jazier. Prechádzame nórskym pobrežím. Zastavíme sa v Narviku a potom už do Fínska. Sme vo Fínsku a spíme pod najvyšším vrchom tejto krásnej krajiny.
8. deň:
Nie, nemyslite si, že toto bude nuda. 1331 metrov vysoký kopec ponúka celkom iný zážitok, keď ste v najsevernejšej Európe. V okolí sa nachádza hneď niekoľko končiarov, najvyšší Ráisduottarháldi (1361 m) leží na nórskom území, My však smerujeme na Halti, najvyšší vrch Fínska. Šesťhodinová túra a štvrtá pečiatka na diplome. Dali sme to! Podvečer sa vrátime do Nórska, aby sme sa so severským dobrodružstvom rozlúčili v tých najlepších severských baroch.
9. deň:
Dobré, že? Naša partia sa na ceste parádne utužila a pri raňajkách si dohadujeme ďalšie túry, Ararat? Alebo Kilimandžáro. Odlietame zo severu a vraciame sa domov.