Popis zajazdu:
Seychelské ostrovy vás dostanú. Ostrovy, kde čas stojí a starosti miznú. Krištáľovo čistá voda, nádherné pláže, kde ohromujúce skaly dotvárajú tento raj na Zemi. Seychely sú synonymom luxusnej dovolenky a oddychu v exotike. Madagaskar je známy ako archa, kde ostali uväznené zvieratá a rastliny a vyvíjali sa vlastnou cestou. Lemury, chameleóny, baobaby a mnoho ďalších. Budeme ich hľadať v pralesoch Andasibe, aby sme si na záver oddýchli na plážach ostrova Nosy Be.
1. deň:
Odlietame na Ostrovy lásky, ako sa Seychelské ostrovy nazývajú. Letíme veľmi ďaleko, čo z destinácie robí luxusný produkt a tak je tu turistov málo. Za celý rok Seychely navštívi toľko ľudí čo Notre Dame v Paríži za jediný týždeň. Na rozdiel od akosi nudných Maldív, Seychely majú nádherné pláže ale aj športové možnosti, bicykle, turistiku, či golf. Nočný let špičkovou aerolíniou.
Začnite cestovať už doma a vychutnajte si pri dobrom víne jedinečný blog o Seychelách.
2. deň:
Pristávame v tropickom raji 4 stupne južnejšie od rovníka. Sme na južnej pologuli, na najväčšom ostrove Seychel na Mahé. Seychely majú nádhernú prírodu a strmé vrchy. Nadýchneme sa a opojí nás teplý slaný morský vzduch Indického oceánu a vôňa ako v botanickej záhrade. Cítite vanilku? Seychely boli vždy ihriskom pre krásnych a bohatých, absolútny top medzi plážovými dovolenkami. Práve tu sa nachádza najdrahší all inclusive hotel sveta, tu má svoje sídlo najbohatší panovník Abu Dhabi. Sídlo si ukážeme priamo z ostrova Eden, na ktorom sa zastavíme na kávičku s výhľadom na jachtový prístav.
Prehliadku ostrova Mahé začneme pri kostolíku v druhom najväčšom meste ostrova v Beau Vallon. HDP na obyvateľa je najvyššie zo všetkých afrických krajín. Zároveň ide o najmenšiu krajinu Afriky s plochou iba 459 kilometrov štvorcových. Ihneď vidíme, že sa jazdí na ľavej strane, majú tu britský parlamentný aj školský systém, ale domorodý jazyk kreolčina má francúzske korene a veľká väčšina názvov dedín a pláží je francúzska. 90% obyvateľstva sú katolíci a Seychely sú veľmi bezpečné. Prejdeme krížom ostrovom cez hory a pred nami sa otvorí výhľad na malé ostrovčeky v zálive. Zbehneme do hlavného mesta. Victoria je pomenovaná po britskej kráľovnej Viktórii a prehliadku začneme pri jej soche. Najkrajšia koloniálna budova mesta je dnes múzeom. Oproti sa nachádza budova pošty, odkiaľ môžete poslať exotickú pohľadnicu, a nižšie prírodopisné múzeum so sochou krokodíla, ktorý tu nežije. Prejdeme sa okolo bielych britských hodín, dominanty centra mesta, a zamierime k evanjelickému Kostolu svätého Paula a následne ku katedrále. Vymeníme si zopár exotických seychelských rupií, za ktoré si môžete kúpiť suveníry či tmavý rum Takamaka Bay. Vrcholom prehliadky je Sir Selwyn-Clarke Market, nádherné, do červena sfarbené domorodé trhovisko, srdce hlavného mesta. Tu budeme najlepšie pozorovať kreolskú zmes domorodcov, dámy v klobúkoch, obchodníkov, ktorí predávajú čerstvé tropické ovocie, a rybárov ponúkajúcich stovky čerstvých rýb. Kreolská kuchyňa je zmeskou francúzskej a indickej s absolútne čerstvými ingredienciami. Odporúčame skvelé carpaccio z čerstvého tuniaka, či kari z chobotnice.
Už aj transfer do hotela je veľkým zážitkom. Všade okolo hustá džungľa, abundantná príroda, prakticky žiadna civilizácia, ktorá by prírodu kazila. Nádherné zelené hory, tyrkysové more a pláže s tým najbelším pieskom na svete. Odľahlosť a prírodná krása. Ubytovanie na pláži Beau Vallon. Prešli sme všetky štyri najväčšie ostrovy Seychel a vybrali sme pre vás práve túto pláž. Ide o najdlhšiu pláž ostrova Mahé (2 km) a dá sa tu pekne kúpať celý deň aj pri odlive. Aj všetky naše hotely sme vybrali tak, aby boli priamo na pláži. Ráno sa môžete prejsť, či si bosí zabehať od hotela Fishermans Cow až po reštauráciu Mahek. Keďže je orientovaná na západ, večery sú tu prenádherné (viď fotogaléria zájazdu).
3. deň:
Relax na pláži.
Dnes bude dostatok času na potápanie či šnorchlovanie s preverenými partnermi. Výstroj vám požičajú. Večerné romantické prechádzky, alebo posedenie na pláži. Sŕkate čerstvé kokosové mlieko zriedené rumom Takamaka Bay, obloha je krvavočervená, stále je neuveriteľne teplo. Už chápete prezývku ostrovy lásky...
4. deň:
Oddychujete, potápate sa, alebo vyrazíte za poznaním. Pripravili sme pre vás prepracovaný fakultatívny výlet na ostrovy s tými najpreslávenejšími plážami. Dnes uvidíte najlepšiu i najkrajšiu pláž, coco-de-mer, vanilku. Každá (najznámejšia a najkrajšia pláž) sa nachádza na inom a značne vzdialenom ostrove. V tento deň uvidíme cintorín, kde sú pochovaní prví osadníci (prišli z Réunionu) a zastavíme sa pri obrovských korytnačkách, pri zvieratách, ktoré sa za dvesto miliónov rokov priveľmi nezmenili. Korytnačky zo Seychel sa dožívajú ešte vyššieho veku než tie z Galapág a tým sú najstaršími obyvateľmi našej planéty.
Vyrážame! Ranný transfer z hotela do prístavu a nalodenie na kvalitnú loď, dobrodružná cesta cez Indický oceán je nádherným zážitkom. Pristávame v Zátoke lásky na druhom najväčšom ostrove Praslin. V absolútne čistom mori plávajú stovky rýb a je veľká šanca, že uvidíme aj karety (korytnačky). Podľa počasia sa rozhodneme, v akom poradí zrealizujeme program. Čakajú nás tu naše autá a vyrážame – prejdeme Praslin krížom krážom. Ideme z prístavu až na úplný koniec, kľukatými cestičkami, stúpame a padáme, predierame sa džungľou s výhľadmi na zálivy. Na úplnom konci ostrova prichádzame na Anse Lazio. Táto pláž je každoročne oceňovaná ako jedna z piatich najlepších na našej planéte. Hodnotí sa dĺžka pláže, dobrý prístup do vody, kvalita bielučkého najjemnejšieho piesku, tyrkysová voda a celkový dojem. Seychely sa nazývajú ostrovmi lásky aj kvôli zvláštnemu orechu pripomínajúcemu ženské lono. Tento orech pochádza práve odtiaľto, z Praslinu a my mierime opäť našimi prenajatými autami krížom do vnútrozemia do Vallée de Mai (Májového údolia), ktoré je pod patronátom UNESCO. Našim cieľom je vidieť samčiu palmu s plodmi pripomínajúcimi penis a ženské palmy s plodmi – coco-de-mer, o ktorých si námorníci dlho mysleli, že sa rodia pod morom. Obrovské orechy lásky nachádzali plávať na morskej hladine, ale žiadny ostrov nevideli, veď Seychely sú také malilinké. V jednom orechu, ktorý váži až štyridsať kilogramov, sú tri plody, ktorý sa každý predáva tak za štyristo až šesťsto eur. Určite kúpte ten s certifikátom. Coco-de-mer je najväčším plodom na našej planéte.
Naše auto nás privezie späť do prístavu a naša loď na ďalší ostrov La Dique. Je to ten najkrajší? Ostrov pieskových cestičiek, bicyklov a kreolských drevených autobusov. Prepravíme sa krížom cez ostrov a naším cieľom je vanilka. Prejdeme sa vo vanilkovej plantáži a budeme ovoniavať vzácnu komoditu, ktorá je v Indickom oceáne jednoznačne najlepšej kvality. Kilo tejto pravej vanilky dnes stojí viac než kilo striebra. Vedeli ste, že ide o orchideu, ktorá sa opeľuje ručne?
Porozprávame si o výrobe kopry, ďalšej významnej komodity Seychel. Následne vstúpime na Anse Source d'Argent, ktoré sa hrdí podtitulom najfotografovanejšia pláž sveta. Pláž bola kedysi považovaná za raj všetkých rajov a keď ju uvidíte obkolesenú obrovskými prastarými žulovými skaliskami a tyrkysovou vodou, chránenú kokosovými palmami, poviete si, že tá teória o raji môže byť pravdou. Sprievodca vám poradí, ako si nájsť miestečko, kúsok raja, iba pre seba. Návrat na loď a transfer do hotela.
5. deň:
Posledné kúpanie na Seychelách, posledný východ slnka a odlet ďalej na juh. Pristávame v exoticky znejúcom hlavnom meste Madagaskaru, Antananarivo. Už cesta z letiska na nás zapôsobí. Vymieňame naše eurá za exotickú menu ariary a hneď sa cítime ako milionári. Sme na štvrom najväčšom ostrove planéty, ktorý vyprodukuje ročne cez 2000 ton vanilky. Pôvodne sa pestovala len na ostrove Nosy Be, kde ju doniesli farmári z ostrova La Réunion, avšak tejto vzácnej liane sa tu tak darilo, že sa ju rozhodli presunúť aj ďalej na východ, kde dostala svoje domorodé meno “sava“ podľa miest s najvyššou produkciou – Sambava, Antalaha, Vohemar a Andappa. Región dostal pomenovanie trojuholník orchideí. My sa spolu už dnes presúvame po hrboľatých miestnych cestách na východ - do pravej madagaskarskej divočiny, kde budeme nocovať na okraji dažďového pralesa. Naša lodge Vám poskytne na nasledujúce dve noci priestor na oddych a regeneráciu. Ak sa odhodláte, prekonáte únavu a pôjdete sa v noci prejsť, z tmy na Vás s troškou šťastia budú pozerať stovky žiariacich očí. Stačí, ak sa prejdete z recepcie do svojej izby, alebo si sadnete na chvíľu na terasu a budete baterkou svietiť do korún okolitých stromov.
6. deň:
Dnes je našim cieľom džungľa východu. Ráno vyrážame a mierime do ikonických národných parkov Mantadia, konkrétne do NP Analamazoatra. Ponoríme sa pod majestátne stromy a začneme hľadať miestne zvieratká a vtáctvo za denného svetla. Budeme spolu hľadať lemury, orchidey, chameleóny, tenreky a piknikovať pod panenským vodopádom.
Jeden z lemurov je ako jediné zviera modrooký. Na Madagaskare nie je nič jedovaté a tak sa v džungli nemusíme báť. Každopádne máme vždy prenajatého profesionálneho sprievodcu. Naším cieľom je uvidieť najmenšieho lemura sveta a aj najväčšieho lemura Indri. Najmenšieho chameleóna sveta a aj najväčšieho. Nájdete odvahu a siahnete si aj Vy na niektoré z týchto endemitov? Tak či onak, budete nadšení.
Lemury sa na Madagaskare objavili pred miliónmi rokov, po tom, čo sa ostrov oddelil od Afriky. Vďaka izolácii sa mohli vyvíjať nezávisle od iných primátov, čo viedlo k vzniku neuveriteľnej rozmanitosti druhov. Dnes poznáme viac ako 100 druhov lemurov, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou srsti a spôsobom života. Od malých, nočných lemurov myších až po veľké indri, každý druh má svoje vlastné unikátne vlastnosti. Dozviete sa o unikátoch ako je aye-aye, ale aj o ich úhlavnom nepriateľovi, fose. Jedným z najzaujímavejších aspektov lemurov je ich sociálne správanie. Niektoré druhy žijú v veľkých skupinách, kde sa starajú o mláďatá spoločne a komunikujú zložitými zvukmi a gestami. Iné druhy sú samotárske a aktívne hlavne v noci. Ich schopnosť prispôsobiť sa rôznym prostrediam a vyvinúť si špecifické stratégie prežitia je dôkazom ich evolučnej úspešnosti. Veď uvidíte sami.
7. deň:
Ráno si dáme poslednú kávičku v obklopení dychberúcej zelene a vydáme sa cez madagaskarské údolia a pláne smerom späť do metropoly malgašov. Cestou sa zastavíme v rezervácii a záchrannej stanici Peyrieras, ktorá sa venuje záchrane prevažne plazov. Tu uvidíte najväčšieho ale aj najmenšieho chameleóna, spravíte si dokonalú fotku ako loví hmyz (ak to so svojim fotoaparátom stihnete) a alebo budete hľadať úžasne maskované gekóny.
Chameleóny patria do čeľade jašteríc a sú rozšírené najmä v Afrike, na Madagaskare a v niektorých častiach Ázie. Ich telo je perfektne prispôsobené arboreálnemu životu, teda životu na stromoch. Dlhé, lepkavé jazyky im umožňujú chytanie hmyzu na veľké vzdialenosti, zatiaľ čo chápavé prsty a chvost zabezpečujú pevný úchop na konároch. Jednou z najznámejších schopností chameleónov je ich schopnosť meniť farbu. Táto schopnosť slúži nielen na maskovanie, ale aj na komunikáciu a reguláciu telesnej teploty. Zmena farby je spôsobená špeciálnymi pigmentmi v koži, ktoré reagujú na rôzne podnety, ako je svetlo, teplota alebo emocionálny stav. Oči chameleónov sú ďalším unikátnym znakom. Každé oko sa pohybuje nezávisle, čo umožňuje chameleónovi sledovať korisť v širokom zornom poli. Ich binokulárny zrak im umožňuje presne odhadnúť vzdialenosť k obeti a zaútočiť s neuveriteľnou presnosťou.
Po tejto návšteve na nás čaká Antananarivo, ktoré prekvapivo zdieľa rovnakú nadmorskú výšku ako Káthmandu a má tak príjemnú klímu. Centrálne námestie a Avenue de I’ Independence plná staručkých Citroenov, najluxusnejšia štvrť Rova s palácom krutej kráľovnej je centrom kmeňa Merino, ktorý je indonézsko-malajského pôvodu. Vyhliadka na miliónové mesto. Porozprávame si o minulosti a súčasnosti na miestach, kde sa všetko deje. A nezabudneme ani na velikána, kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského!
8. deň:
Madagaskar je v nás. A je tak iný ako Seychely! To však nie je koniec našej cesty. Odlietame na sever tohto fascinujúceho ostrova na populárny a exotický ostrov Nosy Be. Vlnky Indického oceánu nás čakajú.
Nosy Be, preložené z malgašského jazyka ako „veľký ostrov“, je skutočným pokladom Indického oceánu. Nachádza sa pri severozápadnom pobreží Madagaskaru a láka turistov z celého sveta svojou exotickou prírodou, bohatým podmorským svetom a pohostinnými obyvateľmi. Ostrov vulkanického pôvodu ponúka nádherné pláže s bielym pieskom, krištáľovo čisté more a bujnú tropickú vegetáciu. Jeho vnútrozemie je posiate sopkami, jazerami a dažďovými pralesmi, ktoré sú domovom mnohých endemických druhov rastlín a živočíchov. Medzi najznámejšie patria lemuři, chameleóny a množstvo druhov vtákov. Nosy Be je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí hľadajú relaxáciu a dobrodružstvo. Môžete sa prechádzať po pláži, kúpať sa v teplom mori, šnorchlovať alebo potápať a objavovať podmorský svet plný koralových útesov a farebných rýb. Pre dobrodruhov sú pripravené výlety do dažďových pralesov, kde môžu pozorovať lemurov v ich prirodzenom prostredí. Ostrov ponúka aj bohatý nočný život. Môžete si vychutnať večeru v jednej z mnohých reštaurácií s výhľadom na more, navštíviť miestny trh alebo si zatancovať v niektorom z nočných klubov. Nosy Be je tiež známy svojou výrobou ylang-ylangového oleja, ktorý sa používa v parfumérii. Môžete navštíviť plantáže s týmito voňavými kvetmi a dozvedieť sa viac o ich spracovaní. Ak hľadáte miesto, kde uniknete od každodenného stresu a zažijete nezabudnuteľnú dovolenku, Nosy Be je ideálnou voľbou. Jeho exotická príroda, priateľskí ľudia a bohatá kultúra vás určite očaria.
9. deň:
Relax v hoteli vášho výberu na ostrove Nosy Be.
10. deň:
Relax v hoteli vášho výberu na ostrove Nosy Be.
11. deň:
Posledný drink s pravým trstinovým cukrom, posledné kúpanie, rozlúčka s našim hotelom a následne transfer na letisko. Odlietame z ostrovčeka do hlavného mesta, kde strávime noc pred odletom domov. Ešte počas letu sa budete kochať nádherou Madagaskaru.
12. deň:
Záverečný deň na ostrove Malgašov, lemurov, chameleónov a baobabov. Veríme, že ešte dlho budete spomínať na prechádzky pralesom za spevu indri, nočné safari a hľadanie svietiacich očí a určite aj na vody Indického oceánu na exotickom Nosy Be. Transfer na letisko a odlet domov.
13. deň:
Prílet domov, aklimatizácia a vytriasanie piesku z tašiek. Videli ste to, na čo iní potrebujú dve dovolenky. Zažili ste však omnoho viac, to čo sa dá zažiť iba s profesionálmi, ktorí sa cestovaniu a zážitkom venujú tak intenzívne a s takým nasadením. CK k vašim službám! Veríme, že stále cítite nielen vôňu oceánu a vanilky, ale aj lásku s akou bol tento zájazd pripravený.