Popis zajazdu:
Turecký Kurdistan je najmenej známou časťou tejto krásnej krajiny. Ľuboša Fellnera, ktorý zájazd sprevádza nadchýna, že práve tu vznikla civilizácia a hordy turistov o tom ešte nevedia. Zauvažujte, ktorý je najstarší chrám sveta? Je o 7400 rokov starší než pyramídy a nájdete ho na tomto zájazde. Okrem toho rodisko proroka Abraháma, mačky s rôznou farbou očí =) a najlepšiu už aj tak skvelú tureckú kuchyňu. Ide o veľmi kvalitný zájazd v malej skupine.
1. deň:
Odletíme z Viedne a naberieme kurz východ, aby sme dosiahli mimoriadne zaujímavé, no stále málo známe východné Turecko. Sme v malej exkluzívnej skupine cestovateľov, ktorá sa dostala k cestovateľskej novinke. Gratulujeme!
Ak ste čítali knihu Cez divý Kurdistan od Karla Maya, tak už vám v hlave víri romantika týchto končín. Vyberie sa sem málo turistov a vy nebudete chápať prečo. Prílet do mesta VAN, kde sa večer ubytujeme v kvalitnom hoteli. Zvítanie so skupinou, ktorá včera zdolala legendárny Ararat. Naša cesta neznámym tureckým Kurdistanom začína! Bude to cesta plná unikátnych miest a skvelých zážitkov. Pod taktovkou MUDr. Ľuboša Fellnera a s klasicky super partiou „Bubákov“ to tak proste je. Tento unikátny zájazd sme pripravili pre malú skupinu cestovateľov.
2. deň:
Ráno sa zobudíme v meste VAN, kde začneme deň skvelými, tureckými raňajkami. Počuli ste už o tomto meste? Z Istanbulu je to sem cca 1600 kilometrov, čo je takmer to isté akoby ste sa vybrali z Bratislavy do Atén. Tu sme však stále v jednej krajine a hoci si myslíte, že Turecko poznáte, tu z neho uvidíte jeho neznámu tvár. Po raňajkách vyrazíme na zaujímavú prehliadku mesta. Van leží na brehu ikonického Vanského jazera, ktoré si pozrieme priamo z loďky. Prečo v ňom nežijú takmer žiadne ryby? Má Vanské jazero svoju vlastnú „Lochnesskú“ príšeru? Nádherné sfarbenie jazera si zamilujete a príroda východnej Anatólie vás očarí hneď na začiatku našej cesty. Plavíme sa na maličký ostrovček AKDAMAR, kde tróni vzácna arménska Katedrála svätého kríža z 10.storočia. Ostrov v sebe skrýva legendu o krásnej princeznej Tamare a tak si ju rozpovieme priamo v tieni katedrály. Nazrieme aj dnu a na jej stenách pohľadáme krásne a vzácne fresky staré jedno milénium. Návrat do Vanu. Počuli ste už o vanských mačkách? Patria k symbolom mesta a my presne vieme kam ísť, aby ste sa im mohli pozrieť do ich farebných očí. Pohľadáme ruiny starovekého kráľovstva Urartu, pretože práve tu v dnešnom Vane malo svoje hlavné mesto. Kopec s Akropolou, ale aj ruiny islamského mesto s rozpadnutými mešitami a zabudnutými spomienkami. Van vás jednoducho prekvapí! Večer vstrebávame zážitky pri skvelej večeri. Koľko pohárikov tureckého čaju ste dnes vypili? Tu sa ho pije viac, než na západe a rýchlo si na turecké čajovne zvyknete. Noc vo Vane.
3. deň:
Dnes nás čaká náročnejší deň, ale na jeho konci si budete pochvaľovať. Po raňajkách vyrazíme južným okrajom Vanského jazera do mesta BITLIS. Mnohí by mu nevenovali pozornosť a prešli by ho ďalej, ale my takú chybu nespravíme. Ide o prastaré mesto s krásnym súborom islamských pamiatok, no jeho korene siahajú do staroveku, kde miestni veria, že lokálnu pevnosť nechal na príkaz Alexandra Veľkého vybudovať jeden z generálov. Mýty a legendy sú tu v tureckom Kurdistane niekedy silnejšie, než realita. Pravdou je, že tu stojí krásna pevnosť na skalnatom brale, vzácna medresa Ihasiye či mešita Serefiye. Pokračujeme do mestečka HASANKEYF na rieke Tigris. Prvý krát sa stretneme s touto unikátnou riekou, ktorá bola tak dôležitou pre vznik civilizácie v Mezopotámii. O Hasankeyfe sa posledné roky v Turecku veľa hovorilo. Na skale tu ležia ruiny starobylého mesta posiateho mešitami či minaretmi, ktoré si pamätajú slávne moslimské dynastie a Tigris sa za roky zmenil na priehradu. Vzácne hrobky či iné stavby postihol osud egyptského Abu Simbel a museli ich presunúť, aby sa neocitli pod vodou. Ako vyzerá Hasankeyf dnes? Táto zastávka bude rozhodne zaujímavá! Náš dnešný cieľ je Mardin neďaleko hraníc so Sýriou, no cestou ešte prechádzame cez MIDIYAT s kresťansko-arabskou populáciou. Je unikátom v tureckom Kurdistane a dodnes tu stojí viacero kostolov. Koľko asýrskych rodín tu ešte žije? Na sklonku dňa sme v mestečku MARDIN. Mnohí o ňom hovoria ako o najkrajšom meste východného Turecka a vy si na konci našej cesty spravíte svoj vlastný rebríček, pretože uvidíte najkrajšie z najkrajšieho. Mardin leží na pahorku a pretkávajú ho ulice aj uličky, bazárové svety a v tom všetko sa miešajú minarety mešít či staré karavanseráje. Pod mestom sa rozlieva úrodná plania hornej Mezopotámie a týchto pohľadov sa neprejete. Najkrajšia pošta celého Turecka aj krásny minaret Veľkej mešity s ktorým si spravíte niekoľko fotografii. Večer má starý Mardin svoju romantiku a pochopíte prečo ho mnohí tak milujú.
4. deň:
Medzi Mardinom a našim dnešným cieľom, ktorým je čierne mesto DIYARBAKIR je len necelých 100 kilometrov a tak sa dnes nemusíme nikam ponáhľať. Takmer dvojmiliónová metropola na rieke Tigris sa dnes považuje za hlavné mesto neexistujúceho tureckého Kurdistanu a tak bola v minulosti svedkom mnohých nepokojov. Dnes za jeho obrovskými hradbami opäť zavládol pokoj a tak nám Diyarbakir vydá svoje tajomstvá, ktoré pred vami nevidelo veľa turistov. Zlá povesť mesta mnohých odradila, ale uvidíte na vlastné oči o aké unikátne a zaujímavé miesto ide. Diyarbakir je historická perla, spomeňte si na nejaký národ v staroveku či v stredoveku z týchto končín a je takmer isté, že mu mesto patrilo. Boli tu všetci od Aramejcov, Asýrčanov cez Peržanov, Parthov, poznali ho Rimania, Byzancia, Umajjovci, Arméni, Osmani a dnes tu hrajú prvé husle Kurdi. S každým krokom budete cítiť unikátnosť tohto miesta. Vyberieme sa do mešity Ulu Cami a objavíme aj kostol Panny Márie. Prečo je takmer celé mesto postavené z čierneho kameňa? Na trhovisku ochutnáme vynikajúci syr, užijeme si výhľad z bývalej pevnosti, vylezieme na obrovské hradby a ochutnáte kurdské špeciality. O hradbách v Diyarbakire sa hovorilo, že sú tak veľké až ich vidieť z vesmíru! Je to pravda? Po dôkladnej prehliadke nám dobre padne posedenie v staručkej čajovni v bývalom karavanseraji. Aj takto môže vyzerať kapitola z knihy Tisíc a jednej noci. Diyarbakir sa nám dostáva pod kožu.
5. deň:
Po príjemných raňajkách v Diyarbakire je čas čierne mesto opustiť a vydať sa za novými zážitkami. Tento deň bude patriť medzi vrcholy našej cesty východným Tureckom. Krajinou východnej Anatólie smerujeme k miestu zvanému NEMRUT DAG (UNESCO), kde sa pozrieme do kamenných očí samotným starovekým bohom. Okolitá krajina pod pahorkom je posiata zaujímavými a starobylými miestami a tak sa môžete tešiť na vzácny rímsky most cez rieku Cendere aj mohylu „Čierneho vtáka“ z doby legendárneho kráľa Mithridáta II. Ako dnes vyzerá pevnosť Eski Kahta? Vrcholom dňa bude cesta na najvyšší bod pahorku hory Nemrut Dag, kde sa dnes vyníma staroveká terasa kráľa Antiocha I., ktorý v 1.storočí pr.Kr nechal postaviť okázalý monument posiaty božskými hlavami. Spoznáte niektorých z nich? Ktorá božská hlava patrí samotnému Antiochovi? Na tomto mieste si počkáme na západ slnka a ulovíme unikátny zážitok. Nemrut Dag patrí skutočne k najunikátnejšiemu miestu pod patronátom UNESCO vo východnom Turecku. Koľko fotografií ste si spravili? Fotky s hlavami bohov zabodujú aj na vašom instagrame. Noc v okolí Nemrutu.
6. deň:
Po raňajkách s hlavou plnou zážitkov z Nemrutu sa vydáme na juh, pretože dnes nás čaká slávne mesto menom SANLIURFA. Jeho návštevu okoreníme dvomi fantastickými miestami v okolí mesta. Tým prvým je unikátny chrámový komplex GOBEKLI TEPE (UNESCO). Nikdy ste o tomto mieste nepočuli? Tak sa teraz držte! Gobekli Tepe sa považuje za najstarší chrám sveta a jeho stopy siahajú až do obdobia okolo 9000-10 000 pr.Kr. To je takmer 10 - 12 000 rokov! Viete si to predstaviť? Niet divu, že sa pozeráme na jednu z najstarších stavieb celého ľudstva. Koľko prekvapení skrýva toto východné Turecko, však? Pokračujeme do mestečka HARRAN neďaleko sýrskych hraníc. Raqqa odtiaľto leží len 115 kilometrov a sýrske Aleppo len niečo okolo 300 kilometrov. Je to úplne iný svet a v týchto končinách sa miešajú kurdské, turecké aj arabské reálie. Nebude sa vám chcieť veriť, že týmto miestom kráčala tak fascinujúca história a Harran videl v minulosti niekoľko unikátnych udalostí. Neďaleko mesta totiž bojovali Rimania s Parthami, kde prišiel o život aj Crassus, rímsky konzul a jeden z najbohatších mužov svojej doby. O niekoľko storočí neskôr tu bojovali Križiaci a do zajatia tu padol aj Balduin II., neskorší jeruzalemský kráľ. Pozrieme si ruiny starovekého mesta, slávnu Univerzitu a neobídeme ani včelie úle, kde dodnes žijú ľudia. Počuli ste už o niečom podobnom? Vypijeme si pohárik čaju a prejdeme posledné kilometre do mesta Sanliurfa. Nosí hrdú prezývku „Mesto prorokov“ a jeho príbeh sa prepletá s príbehom Abraháma. Podľa tradície sa ho chystal kráľ Nimrod upáliť, no Boh premenil oheň na vodu a žeravé uhlíky na ryby. Vyberieme sa k tomuto jazierku a uvidíte ho na vlastné oči s celým komplexom. Pozrieme sa na mešitu, ktorá stojí vedľa miesta, kde mal prísť na svet biblický Abrahám a pokocháme sa aj pohľadom z pevnosti na krásnu panorámu mesta. Koľko napočítate minaretov? Najtypickejším jedlom mesta je Urfa Kebab, no medzi chuťovky patrí aj Cig Kofte. Ochutnáte? Podvečerné potulky príjemným mestom a noc v Sanliurfe.
7. deň:
Po raňajkách vymeníme biblickú Sanliurfu za gastronomické mesto GAZIANTEP. Cestou si ešte spravíme krátku zastávku v starovekej Zeugme, ktorú preslávili mozaiky patriace k najkrajším v celom Turecku. Gaziantep patrí k najobľúbenejším mestám východného Turecka a my hneď pochopíme prečo. Bazárové ulice plné exotického aj orientálneho tovaru, príjemné zákutia starého mesta, okázalé fasády staručkých budov a tiež unikátna mešita Kurtulus, ktorá bola kedysi arménskou katedrálou. Staré mešity aj hammamy a miesto, kde dodnes cítiť vplyv Arabov, Arménov či Turkov. Gaziantep má v sebe hlboké kulinárske dedičstvo a vieme presne, kde robia najlepšiu baklavu nielen mesta, ale celého Turecka! Určite ju ochutnáme a pocítite ten rozdiel v kvalite. Necháte si zabaliť balíček aj domov pre rodinu? Pripravte im takýto unikátny zážitok. Mesto je známe aj svojimi čili papričkami a gurmáni odtiaľto jednoducho nebudú chcieť odísť. Mnohí ľudia z Istanbulu si zaletia do Gaziantep len kvôli jedlu a my si toto mesto vychutnáme všetkými zmyslami. Lepšie miesto, kde zakončíme našu cestu východným Tureckom snáď ani neexistuje. Posledná turecká káva, posledná čajovňa a poháriky silného čierneho čaju a pred nami je posledná noc pod orientálnymi hviezdami. Noc v Gaziantep.
8. deň:
Čakali ste pred touto cestou, že vo východnom Turecku či tureckom Kurdistane ulovíte toľko krásnych zážitkov? My tento kút sveta milujeme a preto vám ho radi ukážeme inak, než by ste si ho užili bez nás. Po raňajkách je čas opustiť Gaziantep a tak sa vyberieme na letisko a čaká nás let domov nazad do Európy.