Popis zajazdu:
Cesta severom USA po indiánskych miestach, divokej prírode, filmových zákutiach až do sídla Boeingu či Starbucks. Pozrite si spolu s nami ďalšiu časť nádhernej krajiny menom USA.
1. deň:
Odlet z Európy. Po príjemnom lete pristávate v USA. Zoznámenie sa s CK sprievodcom a nocľah v Rapid City.
2. deň:
Ráno odchod z RAPID CITY. Najbližšia zastávka je najdôležitejšia pamiatka Južnej Dakoty, ktorá tento štát preslávila – MOUNT RUSHMORE. Obrovské súsošie štyroch amerických prezidentov vytesané do svahu MT. RUSHMORE bolo pôvodne reklamou. Plocha celého diela, ktoré zobrazuje prezidentov Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Theodora Roosevelta, predstavuje asi 5,5 kilometra štvorcového, pričom samotné tváre majú výšku zhruba 18 metrov. Američania dnes tomuto miestu hovoria svätyňa demokracie a môžu ho obdivovať od roku 1941, kedy boli po 14 ročnej práci dokončené. Len o pár kilometrov je ďalší podobný projekt. Náčelník kmeňa Oglala-Lakota, Splašený kôň (CRAZY HORSE), tu má byť spodobnený do skaly podobne ako prezidenti. Má sedieť na koni a len náčelníkova hlava má výšku 27 metrov. Pokračujeme ešte kúsok na juh a prídeme do mestečka Hot Springs, kde je jedno z najdôležitejších nálezísk mamutích pozostatkov na svete – The Mammoth Site of Hot Springs. Z Hot Springs sa po obede vraciame na sever a prejdeme cez malý národný park Wind Cave až do NÁRODNÉHO PARKU CUSTER, kde máme na scénickej ceste Needles šancu vidieť bizóny, jeleníky bielochvosté a ušaté, kojoty, vidlorohy a ďalšie. DEADWOOD: už názov napovedá, že jeho reputácia kedysi nestála za veľa, nakoľko usadlosť bola postavená na konci 19.storočia ilegálne. Do augusta 2017 tu vlastnil kasíno Kevin Costner, ktoré otvoril po úspechu s filmom Tanec s vlkmi. Porozprávame si o kovbojoch, súbojoch a aj o Calamity Jane.
3. deň:
Pobyt v USA pokračuje na otvorenej prérii vo Wyomingu. Návšteva Devils Tower, prechádzka v okolí 2km. DEVILS TOWER (Diablova veža) vytvára dominantu v severovýchodnej časti štátu Wyoming v USA. Je viditeľná zo vzdialenosti 160 km. Vznikla horúcou magmou vyvierajúcou na povrch zemského plášťa a podľa intenzity a dĺžky sopečnej činnosti vytvára vyššie alebo nižšie sopečné kužele. Od tohto prírodného úkazu sa prériou presúvame do Montany, ktorá má niekoľko prívlastkov. Najznámejšie pomedzi obyvateľmi USA sú Krajina Veľkého Neba (Big Sky Country), Krajina Pokladu (Treassure Country) a Posledné Výborné Miesto (The Last Great Place). Vstupujeme do oblasti kmeňa Crow a navštívime miesto veľkých bojov medzi indiánmi kmeňov Siouxov a Čejenov proti americkej armáde. Bitku 25.7.1876 viedol podplukovník Custer so svojou 7.kavalériou. Neuposlúchol rozkaz a zaútočil na indiánov, ktorých viedli šaman Sediaci býk, Splašený kôň, Žlč a Dva mesiace. Tento útok mu bol osudný a táto bitka je považovaná za jedno z najväčších víťazstiev indiánov nad bielou armádou. Americká armáda sa však vrátila. To je ale iný príbeh. Víťaznú bitku pri LITTLE BOGHORN si pripomenieme návštevou pamätníka pri usadlosti Crow Agency. Pokračujeme oblasťou Čejenov až na okraj najkrajšieho národného parku v USA, YELLOWSTONE.
4. deň:
Skoro ráno opustíme východný Wyoming a cez nedozerné prérie sa dostaneme ku Skalistým horám. Práve toto známe pohorie prechádza cez národné parky YELLOWSTONE a GRAND TETON. Neskôr po obede sa dostaneme do parku a budeme obdivovať jeho krásy. Program v parkoch závisí od miesta ubytovania a uzáver ciest, nakoľko oba parky majú krátku sezónu, ktorú využívajú aj na údržbu infraštruktúry. Yellowstonský národný park je najstarším národným parkom na svete, založený bol v roku 1872 a je zapísaný na zozname UNESCO od roku 1978.
5. deň:
Celý deň strávime v týchto dvoch parkoch. Navštívime všetky dôležité a zaujímavé miesta. V YELLOWSTONE je to Grand canyon of Yellowstone, Grand prismatic spring a Old faithfull geyser. Po ceste budeme veriť, že sa nám podarí nájsť niektorých z obyvateľov tejto divočiny. Z veľkých zvierat sa tu dajú vidieť jelene wapity, bizóny, medvede grizly, vlky a vidlorohy. GRAND TETON je iný park, kde sa nad jazerami vypínajú nádherné skalné veže Skalistých hôr a sú najmladšie zo všetkých ich pohorí. Územie pôvodne patrilo indiánskemu kmeňu Shoshonov a v dnešnej dobe patrí spolu s Yellowstone k najnavštevovanejším parkom USA. Budeme sa snažiť vyťažiť maximum z oboch parkov.
6. deň:
Z mestečka Bozeman putujeme na sever. Ráno sa ešte zastavíme v múzeu Skalistých hôr, venovanom miestnej histórii, kultúre, prírode Skalistých hôr a Yellowstone a dinosaurom. Obrovskými a nekonečnými prériami prichádzame až ku kanadskej hranici a do indiánskej rezervácie Čiernonožcov (Blackfoot). V tomto mestečku žije viac ako 90% indiánov, prevažne Čiernonožcov. Dnešnú noc strávime na úpätí Skalistých hôr na okraji národného parku GLACIER.
7. deň:
Dnešný deň strávime prejazdom národným parkom GLACIER, kde spravíme krátke prechádzky a budeme stáť na vyhliadkach na tento jedinečný park. Prejdeme cestu s názvom Cesta k Slnku (Going to the Sun) a ocitneme sa na druhej strane hôr. Nachádzame sa v nížinnej oblasti a hory už nie sú tak dramatické. Prenocujeme v meste SPOKANE: druhé najväčšie mesto štátu Washington, mesto, ktoré vymyslelo deň otcov, a naša zastávka na ceste na západné pobrežie.
8. deň:
Dnešná cesta povedie pomedzi hory a popod nádhernú sopku MOUNT RAINIER. Doprajeme si kávičku v niektorom z karavanov zaparkovaných na odpočívadlách? Tento trend je v štáte Washington zabehnutý už dlhé roky. Na rozdiel od suchých plání Wyomingu a Montany budeme prechádzať nádhernými lesmi ponad rieky. Spravíme si zopár prechádzok na rozhýbanie a deň zakončíme neďaleko hranice štátov Washington a Oregon.
9. deň:
Neustále sa nachádzame v lone fantastickej americkej prírody. Národný park MT. ST HELENS. Aktívny stratovulkán, ktorého explózia v roku 1980 ochromila celé USA. Hora vysoká 2950 m sa zmenšila o 400 metrov. Pozrieme sa na túto sopku z vyhliadkového bodu Johnston Ridge Observatory, kde navštívime aj interaktívne centrum venované tejto udalosti. Lesy a jazerá vzniknuté a zaniknuté vplyvom erupcie sú údajne domovom tvora tu známeho ako Sasquatch. My ho skôr poznáme pod názvom Bigfoot a je príbuzným himalájskeho Yetiho. Dnes prenocujeme na ceste na polostrov Olympic v meste Olympia alebo Aberdeen.
10. deň:
Videli ste niektorý z filmov o upíroch zo série Twighlight? Tie úchvatné a čarovné lesy neboli vytvorené počítačovou grafikou. Dažďové pralesy v okolí mestečka FORKS (tiež známe z filmu) sú skutočne také. Prejdeme sa pralesom v národnom parku OLYMPIC a dosýta si vychutnáme jedinečnú a divokú prírodu pacifického pobrežia. Pohybujeme sa na území indiánov kmeňa Makah, ktorý žijú odlišným spôsobom, ako pláňoví indiáni z Dakoty, Wyomingu a Montany. Dnešnú noc strávime v mestečku Port Angeles na pobreží.
11. deň:
Z Port Angeles sa vyvezieme na vyhliadku z HURRICANE RIDGE. Odtiaľto uvidíme celý národný park Olympic. Toto miesto je aj obľúbené lyžiarske stredisko. Vrátime sa z výšky 1600 m.n.m. na pobrežie. Kľukatými cestami po polostrovoch a ostrovoch sa dostaneme do rodiska hudobného štýlu grunge.
12. deň:
SEATTLE. Osviežujúce mesto, sídlo Boeingu a high-tech spoločností. Mesto a okolie, ktoré robí nesmrteľným vo svojich príbehoch Gregg Olsen. Vedeli ste, že Seattle je najvzdelanejším mestom USA, že je tu najväčšia spotreba kávy na osobu, že sa tu narodil Jimmy Hendrix a sídli Starbucks? Dokonalá prehliadka a na chvíľu si pričuchneme k poriadnemu mestu.
13. deň:
Posledná kávička a prechádzka na tržnici v centre Seattle bude miestom našej rozlúčky s USA. Poobede odlet domov.
14. deň:
Prílet domov a koniec nádherného dobrodružstva.