Popis zajazdu:
Luxusná kombinácia poznania a oddychu. Šťastné ostrovy si obľúbili Kolumbus, Sissi aj Churchill a po tom ako Vám ich predstavíme si ich obľúbite aj Vy. realizuje poznávacie zájazdy do Portugalska už od roku 1993 = najdlhšie na Slovensku. Rozdiel v kvalite spoznáte na mieste. Výborné hotely, gurmánske špeciality, skvelé víno, program plný zážitkov a prekvapivo dobrý oddych na ostrove večnej jari na záver. Tento zájazd je penalta premenená na gól z kopačky Cristiana Ronalda. Zaručene si ho užijete.
Najzápadnejší bod nášho kontinentu sa nachádza v Portugalsku. Nie je to však miesto, kde Európa končí, naopak, podľa mnohých práve tu začína. Portugalci boli tí, ktorí prvýkrát oboplávali Afriku alebo dookola celý svet. Pri prechádzke cez úzke lisabonské ulice je túto moreplaveckú históriu cítiť na každom kroku. Okrem nej nás v Lisabone čaká treska bacalao, lahodné koláčiky z Belému, sladké portské víno a koncert tradičnej neuveriteľne smutnej, ale aj tak krásnej hudby fado. Naozaj sa vo Fatime zjavila Panna Mária? Na chvíľu sa vrátime do stredoveku v mestečku Obidos a pozrieme si nedostavanú katedrálu, ale aj hrobky portugalských kráľov v Batalhi. Rovnako očarujúci, ako pevninská časť Portugalska, je aj jeho najväčší ostrov Madeira. Významným osobnostiam ako Krištofovi Kolombovi, Winstonovi Churchillovi, alebo cisárovnej Sissi učarovala jeho nádherná príroda a ostrov večnej jari sa ich obľúbeným miestom na trávenie voľného času.
1. deň:
Odlet z Viedne a prílet do Lisabonu. Čaká nás prvá prechádzka jadrom mesta a večera pri nočných svetlách hlavného mesta Portugalska. Mesto námorníkov a objaviteľov vďaka svojej historickej atmosfére právom patrí medzi najkrajšie mestá v Európe. Môžete sa tešiť na pamiatky z čias veľkých námorných objavov, pevnosť Sao Jorge, vežu v Beléme, Hieronymovo opátstvo, pohľady na majestátnu rieku Tejo a koniec jej púte Európou. V Lisabone je cítiť kúsok Afriky, Európy aj Južnej Ameriky. Pri potulkách centrom nás sprevádza svieži vietor z Atlantiku. Dáte si rybaciu caldeiradu či výbornú tresku Bacalhau? Ochutnajte aj geniálne portugalské vínko, o ktorom sa toľko v našich končinách ešte nevie.
2. deň:
Po raňajkách celodenný výlet do okolia Lisabonu, do oblasti, ktorú si portugalskí králi vybrali za svoje letné sídlo. SINTRA: mestečko uprostred borovicových hájov sviežej zelenej farby, medzi ktorými sú letné rezidencie portugalských vládcov. CABO DA ROCA: najzápadnejší bod kontinentálnej Európy, z ktorého budeme obdivovať divoké pobrežie Atlantiku z vysokých brál a nekonečný oceán, ktorý sa končí na kanadskom pobreží. Maják a maličké múzeum. Gurmánske hody, večera v sprievode hudby fado, pri tónoch ktorej sa Vám budú tisnúť slzy do očí. Dnes si vysvetlíme, čo je Ruby, Tawny, LBV, Colheita a ktorý ročník portského je ten naj.
3. deň:
Celodenný výlet do trojuholníka nádherných miest Fatima, Batalha, Obidos. Začneme malým romantickým Obidosom, mestom kráľovien, ktoré je tak maličké, že sa vám obrazne zmestí do dlane. Prechádzka po mestských hradbách a takmer určite nakukneme aj do jedného zo 14 kníhkupectiev. Je ich tu asi najviac v Európe. Z Óbidosu sa vydáme na sever a načrieme do úplne iného súdka. Fatima nesie meno dcéry proroka Muhammada. Počas takmer celej svojej histórie to bola obyčajná dedina, kde sa nič moc nedialo. To všetko sa ale drasticky zmenilo 13.5.1917 keď tu trom miestnym deťom, pastierom Lúcii, Franciscovi a Jacinte zjavila panna Mária. Deťom sa zjavila až 6 krát a zvestovala im fatimské proroctvá, ktoré dodnes nie sú zverejnené. Deťom sa 2 x zjavil dokonca aj anjel. Posledné zjavenie prebehlo 13.10.1917. Z Fatimy sa razom stalo pútnické centrum, ktoré sa radí k trom najdôležitejším v Európe ( Compostela, Fatima, Lurdy). Atmosféra vo Fatime sa nesie v znamení viery a aj neveriaci sa tu minimálne zamyslí. Koniec koncov sú veci medzi nebom a zemou, ktoré sa dajú ťažko vysvetliť. Dominantou celého areálu je nádherná bazilika Panny Márie z Fatimy, ktorá stojí na miesto, kde deti pásli ovce. Všetky tri deti ( dospelého veku sa dožila len Lúcia) sú pochované priamo v bazilike. Atmosféru vo Fatime je možné aj krájať. Panna Mária nás bude sprevádzať aj na ďalšie miesto. Našim ďalším zastavením bude totiž dominikánsky kláštor Batalha. Toto miesto postavili Portugalci ako prejav vďaky za pomoc Panny Márie pri bitke s Kastílčanmi v Aljubarrote v roku 1385. Kráľ Joáo I. prvý sa takto pekne poďakoval za duchovnú pomoc a veru, že sa mu to oplatilo. Práve tu v týchto rokoch sa začal zlatý vek Portugalska a objavných námorných plavieb. Gotická Batalha sa stala súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Podvečerný návrat do Lisabonu.
4. deň:
Rozlúčka s Portugalskom, transfer na letisko a priamy let na ostrov kvetov. Madeira. 30 minútový transfer k najlepším hotelom ostrova, ubytovanie, relax, zoznámenie sa s okolím. Vyberte si hotel, v ktorom chcete stráviť 5 čarovných nocí na ostrove kdesi v Atlantiku. Naše hotely sú na tom najkrajšom mieste v prírodnom amfiteátri s výhľadom na tyrkysový čistučký oceán. Večerná prechádzka po promenáde južného pobrežia so statnými palmami celoročne zaliatymi slnkom. Prvá noc na Madeire kam chodila relaxovať aj cisárovná Sisi. Ihneď zistíme prečo. Madeira je luxusným ostrovom s celoročne stabilným (jarným) počasím, prepracovanými turistickými službami a kvalitnými hotelmi a reštauráciami. Je až šokujúce, že ju stále videlo minimum Slovákov.
5. deň:
Dnes prejdeme cez štyri vegetačné pásma a pochopíme prečo je Madeira považovaná za „Perlu Atlantiku“. Okúpeme sa na najkrajšej pláži ostrova, prejdeme sa v lese pod patronátom UNESCO a väčšina z Vás vystúpi aj na najvyšší vrch Madeiry. V každom ročnom období tu niečo kvitne. Môžete zazrieť modré alebo biele kalokvety, oranžové strelície, biele alebo ružové hortenzie, orchidey a ďalšie a ďalšie prekrásne kvetiny, ktoré laik ani nevie pomenovať. Skoro ráno kedy je v horách ešte dobré počasie vyrážame krížom cez celý ostrov. Tunely, viadukty, mosty nad strmými údoliami a prekvapujúco vysoká úroveň ciest. Našou prvou zastávkou je príjemná vychádzka na Pico do Arierio, tretí najvyšší štít Madeiry, ktorý sa čnie do výšky 1818 metrov nad morom. Výhľady z tohoto miesta vás pohltia. Vyštverať sa naň zvládne každý, keďže sa tento pohľadný vrchol nachádza len pár krokov od parkoviska. Dáte si tu kávu s výhľadom na zelené hory alebo sa pôjdete s nami prejsť na legendárne Miradouro Ninho da Manta odkiaľ uvidíme okrem hlbokých priepastí v prípade pekného počasia aj severnú časť perly Atlantiku? Dostaneme sa spolu nad oblaky? Spravíme si spoločnú fotografiu a pokračujeme ďalej.
Po rannej trekingovej rozcvičke sa autom presunieme 30 minút po krkolomných cestách do unikátneho lesa, ktorý UNESCO zaradilo v roku 1999 pod svoje krídla. Vavrínové lesy nie sú u nás známe, ale kedysi práve takéto silné a vznešené pralesy tvorili väčšinu vegetácie Európy. Tu na Madeire sa zachovali najlepšie na svete a ide o najväčší vavrínový prales sveta. Lesmi vedú mnoho stáročné zavlažovacie kanály – tzv. levadas – ktoré zvádzajú vodu z najvyšších hôr (kde sa stále nachádzame) dole k políčkam. My sa teraz máme možnosť hodinku popri najznámejšej levade Levada dos Balcoes poprechádzať. Obrovské stromy, prales okolo Vás, v kamennej stále funkčnej levade prúdi čistá voda a je tu úžasný pokoj. Nikdy by ste nepovedali že toto je klasický dovolenkový ostrov známy z katalógov cestovných kancelárií, ale úžasná outdoorová dovolenka, ktorá je dnes stále viac sexi. Na začiatku levády je však aj kaviarnička, pivárnička pre tých, ktorý práve nemajú na pohyb chuť. Tento aktívny prírodný program sme pridali pre Vás po tom ako sme ho kvalitne pripravili a vieme, že ho všetci zvládnete. Uvidíte ako sa príroda na Madeire doslova vyhrala a akú nádheru dokázala stvoriť. Je Madeira najkrajším ostrovom Atlantiku?
Ďalšou zastávkou sú tradičné domčeky Madeiry postavené z dreva (viď fotogaléria zájazdu) namaľované na bielo s balkónikmi v hnedom dreve a obrovskými strechami s hnedou slamou sú výborným fotografickým úlovkom. Na južnej strane ostrova ich nenájdete a celkovo sa Vám zdá ako keby ste boli niekde úplne inde na inom ostrove. Dedinka Santana ale skrýva ďalší poklad. Už ste niekedy ochutnali ponchu? Náš skúsený CK sprievodca vám vysvetlí nielen čo to je, ale aj kde ochutnáte tú nájlepšiu. Dáte si sladkú marakujovú alebo dáte prednosť sviežej citrónovej? Pred obedom s typickou madeirskou kuchyňou vás príjemne osvieži.
Po obede sa pustíme serpentínami do kopcov, stúpame cestami necestami a zaparkujeme vo výške 1528 metrov nad hladinou mora. Vyrážame na hodinovú túru na najvyšší vrch ostrova. Už po 200 metroch od parkoviska máme prekrásne výhľady na najvyššie vrchy Madeiry od nám už známeho tretieho najvyššieho Pico do Arierio (1818 m), ktorý spoznáte podľa bieleho obrovského radaru na vrchole až po Pico Ruivo (1861 m), najvyšší vrch kam mierime. Táto túra až na samotný vrchol je dlhá 2.8 km, vystúpite 333 m a klesanie je 62 m. Po 30 minútach chôdze po upravenom spevnenom chodníku iba s mierne stúpajúcim profilom prídeme k veľkej bielej chate pod Pico Ruivo (Červený kopec), kde je príroda najzelenšia. Ide o absolútne bezpečnú hrebeňovku s nádhernými výhľadmi na obidve strany ostrova. Chcelo sa ísť horskému chatárovi do práce alebo si dnes dal siestu? Zistíme na chate tesne pod vrcholom, kde sa osviežime studeným pivkom alebo vínom, ak ho nájdeme v práci. Na vrchol nás odtiaľ čaká už len posledný a najťažší 15 minútový stupák. Za dobrého počasia výstup s ľahkosťou zvládnu aj deti či seniori. Z vrcholu je vidieť „do nekonečna“ na všetky strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Sao Lourenço a ostrovy Porto Santo a Desertas, a Vy takto máte z vtáčej perspektívy o Madeire dokonalý prehľad. Gratulujeme, zvládli ste to! Pokorili ste najvyšší vrchol Madeiry.
Po túre okolo dedinky Santana opúšťame hory a mierime divokou scenériou severu späť do civilizácie na najkrajšiu pláž Madeiry. Na pláž kde pristáli pred viac než 600 rokmi prví portugalskí objavitelia, konkrétne kapitán Tristao Vaz Teixeira. Pláž je rozdelená a čiernu surferskú pláž na juhu a „pláž Milencov“ na kúpanie za hypermoderným mostom. Je to jediná pláž ostrova, ktorá nemá piesok čiernej, ale zlato-bielej farby. Teraz nastal ten správny čas pre otužilcov a tých, čo si chcú odkúsať teplotu vody a zaplávať v studenom Atlantiku. Ak sa na takéto osvieženie necítite, tak sa aspoň vyzujte a prejdite po pláži so zmrzlinou v ruke. Vyhladlo vám? Sme v mestečku Machico, ktoré je známe reštauráciami s morskými príšerkami. Dáte si espadu či espetadu? Ide o absolútne odlišné jedlá. Espada je meter dlhá čierna dravá ryba (stuhochvost čierny), ktorá žije vo veľkej hĺbke Atlantiku niekoľko kilometrov pod hladinou. Podáva sa s banánmi a ide o najväčšiu špecialitu Machico. Espetada sú kusy hovädzieho mäsa grilované na vavríne (u nás sú sušené listy známe ako bobkový list) a podávane nastoknuté na kovovej ihle je ideálnym jedlom pre tých, ktorí neobľubujú ryby.
Následne návrat na hotel, kúpanie, voľný čas. Užite si svoj kvalitný hotel, poprechádzajte sa po palmovej promenáde s množstvom reštaurácií a po aktívnom programe máme morálny nárok využiť aj servis nášho hotela, prípadne skočiť do baru na ďalšiu ponchu.
6. deň:
Ranné tempá v hotelovom bazéne a po kvalitných hotelových raňajkách nás čaká prehliadka hlavného mesta Madeiry – FUNCHAL, ktoré je len na skok z nášho hotela. Funchal je najkrajším mestom Makaronézie, ide o prekrásne položené mesto v strmom údolí, ktoré sa oplatí navštíviť pre jeho flair. Funchal je príjemným mestom plným paliem, kvetov a vkusných mozaikových námestí, ani teplo ani zima – je tu proste fajn. Je hlavným mestom Madeiry vyše 500 rokov a tú histórickú kontinuitu tu cítite. Kedysi tu boli plantáže feniklu, dnes ide o vyťažený prístav. História, ideálne počasie a fascinujúce položenie mesta v strmo sa zvažujúcom prírodnom amfiteátri. Pristavíme sa pri soche krásnej Sissi, ktorá tu trávila často prázdniny či pri soche Krištofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roku 1478 a následne o 6 rokov neskôr si tu našiel manželku, dcéru prvého správcu ostrova Porto Santo a narodil sa mu tu i syn. Prejdeme sa divadlom Baltazara Diasa, neminieme katedrálu Sé ani radnicu. Ovocie, kvety či suveníry nakúpime v Mercade. Vyveziete sa lanovkou až na vrchol Monte? Tam nás čaká nádherný kostol s hrobkou rakúskeho cisára Karola a následne adrenalinová 2-kilometrová jazda na drevených sánkach dole kopcom. Trúfnete si? Kávička v „Nároží sveta"? Takto pomenoval kaviareň Golden Gate otvorenú od roku 1841 spisovateľ Ferreira de Castro. Na spojnici dvoch najvýznamnejších ulíc sa stretávala smotánka Funchalu, ako aj návštevníci z celého sveta. Ochutnáme preslávené víno Madeira, ktoré konkuruje Portskému. Bežne tu kúpite ročníky 1995, 1989, 1973, 1968, 1958, 1934... Okrem pamiatok v meste nájdete slušné reštaurácie, kaviarne s históriou a ďalej na západ od mesta stovky veľmi slušných hotelov (kde bývame). Ak ste fanúšikom futbalu, tak je vašou povinnou jazdou zastávka pri soche Christiana Ronalda a jeho múzeu, ktoré sa nachádza na konci prístavu a promenády. Kozmopolitný kultivovaný Funchal je skutočne veľkým prekvapením a hovorí veľa aj o samotnej Madeire. Ostanete v meste dlhšie, alebo si užijete svoj hotel? Výber je iba na Vás!
7. deň:
Relax, oddych v plážovom hoteli. Možnosť fakultatívneho výletu replikou Kolombovej lode Santa Maria alebo adrenalínovejší zážitok pre aktívnych. Jeepy i katamaran sú pripravené. Terénne autá nás prevezú vnútrozemím a na katamarane budeme pozorovať delfíny. Podvečer transfer z lodenice do hotela.
8. deň:
Relax, oddych. Individuálny program. Alebo fakultatívny výlet: Vodopády, náhorná plošina, kúpalisko z lávových kameňov. Je Madeira najkrajším ostrovom Atlantiku? Estrada Monumental nás zavedie do mestečka, kde Winston Churchill trávil čas maľovaním obrazov. Vitajte v CAMARA de LOBOS. Ribeira Brava, mesto situované priamo na úrovni mora. Výhľad z horskej ENCUMEADA, kde uvidíme južné i severné pobrežie Madeiry. Poobede sa pozrieme pod Nevestin závoj, jeden z najväčších vodopádov Veo da Noive. Vrcholom cesty bude výhľad z útesu Cabo Girao. Návrat do hotela je naplánovaný na podvečer.
9. deň:
Rozlúčka s ostrovom, transfer na letisko a odlet domov.